חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו

036952017

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו

036952017

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פיברומיאלגיה בתאונת דרכים

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

אם חליתם בפיברומיאלגיה (דאבת שרירים) עקב תאונת דרכים או לאחר תאונת דרכים אתם זכאים לפיצוי מחברת הביטוח. יחד עם זאת, על מנת לקבל את הפיצוי תצטרכו להוכיח שאכן הפיברומיאלגיה פרצה עקב תאונת הדרכים ולא בשל גורם אחר. במאמר זה נסביר על מחלת הפיברומיאלגיה ואיך תקבלו פיצוי עקב המחלה.

מהי פיברומיאלגיה והאם היא נגרמת בתאונת דרכים ?

פיברומיאלגיה (פיברו) היא תסמונת המשתייכת לתחום הראומטולוגיה. מי שחולה במחלה סובל מכאב מפושט במערכת השרירים באיזורים שונים בגוף. על פי ההערכות כ 4% מכלל האוכלוסייה סובלת מפיברומיאלגיה ובעיקר נשים.

לא כל הסיבות לפרוץ פיברומיאלגיה ידועות. אך ידוע שהמחלה עלולה לפרוץ עקב זיהום, חבלות שונות, וטראומות נפשיות. על כן, חבלה בתאונת דרכים כגון חבלת צליפת שוט עלולה לגרום לפיברומיאלגיה. המחלה עלולה להיגרם מהחבלה עצמה או מהטראומה הנפשית אשר נגרמה בתאונת הדרכים.

ניתן לאבחן את המחלה על-פי נקודות לחיצה בגוף אשר גורמות לכאב. הכאבים מופיעים בעמוד השידרה, בצוואר, בגב, ברגליים ובידיים.
בנוסף, החולים במחלה עלולים לסבול מבעיות שינה, קשיי הירדמות, עייפות כאבי בטן, בעיות בריכוז ובזיכרון ועוד.

כיצד לשכנע את בית המשפט שהפיברומיאלגיה נגרמה עקב תאונת דרכים ?

הקביעה שהפיברו נגרמה לאחר ועקב תאונת הדרכים תיעשה על-ידי מומחה רפואי מטעם בית המשפט. בתביעות תאונות דרכים לא ניתן להגיש חוות דעת רפואית. יש לצרף לכתב התביעה בקשה למינוי מומחה ולצרף מסמכים רפואיים התומכים בבקשה. במקרה של פיברומיאלגיה נבקש מבית המשפט למנות ראומטולוג.

לכן, חשוב ביותר שלאחר התאונה אם אתם סובלים מתסמינים של פיברומיאלגיה פנו לראומטולוג שיבדוק אתכם. עורך הדין שלכם יוכל לצרף את אישורי הראומטולוג לבקשה למינוי מומחה. לאחר מכן תזומנו לבדיקה אצל הראומטולוג.

מה מומחה בית המשפט יבדוק ?

אבחון הפיברומיאלגיה מתבצע על בסיס סיפור המחלה ועל-פי בדיקה גופנית.
המומחה ילחץ במקומות שונים בגוף על מנת לבחון האם הם גורמות לכאב. אם מתוך 18 נקודות יופיע כאב בלפחות 11 נקודות ניתן לקבוע שאתם סובלים מפיברומיאלגיה.
18 הנקודות נמצאות בשני צידי הצוואר הקדמי בחזה העליון, בחיבור מפתח הלב עם עצם הבריח, בשני המרפקים, בברכיים, בצידו האחורי תחתון של הראש, באיזור שריר הטרפז, באיזור עצם השכמה, באזור מפרקי הירך, ובאגן.

בנוסף המומחה יצטרך לקבוע האם המחלה פרצה עקב תאונת הדרכים או מסיבה אחרת. לצורך כך המומחה ישאל אתכם מתי החלתם לסבול מתסמיני המחלה וכן יעיין בתיק הרפואי שלכם.

ישנם מומחים שכעמדת מוצא אינם מכירים בכך שפיברומיאלגיה עלולה לפרוץ לאחר חבלה. על כן, אם בית משפט ממנה מומחה שמחזיק בדעה זו יש להתנגד למינוי ולבקש להחליפו.

בשלב הבא מומחה בית המשפט יקבע איזה נכות נגרמה לכם עקב הפיברומיאלגיה.

פיברומיאלגיה תאונת דרכים

איזה נכות ניתן לקבל עקב פיברומיאלגיה ?

הנכות נקבעת על-פי תקנות הביטוח הלאומי. הסעיף הרלוונטי הוא סעיף 92 לתקנות הקובע את גובה הנכות על-פי מידת הופעת הסימנים הקליניים וחומרת התפקוד. להלן נוסח התקנה:

תסמונת פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) או תסמונת תשישות כרונית (Chronic Fatigue Syndrome), הכוללות כאבים או עייפות:

(1) ברמיסה, בלא הפרעות בתפקוד 0%
(2) עם סימנים קליניים הגורמים להפרעה קלה בתפקוד 10%
(3) עם סימנים קליניים בחומרה קלה, כמו כן קיימת הפרעה בינונית בתפקוד 20%
(4) עם סימנים קליניים בחומרה בינונית, כמו כן קיימת הפרעה ניכרת בתפקוד 30%
(5) עם סימנים קליניים בחומרה קשה המצריכים טיפול רפואי קבוע, כמו כן קיימת הפרעה קשה בתפקוד 40%
(6) במקרים שבהם אחוז הנכות בשל אחת או יותר מהפגימות הנלוות לתסמונת גבוה מ-40%, ייקבע שיעור הנכות מכוח סעיף זה על פי אחוז הנכות הגבוה מבין הפגימות הנלוות לתסמונת ששיעורן עולה על 40% נכות.

הערות:

(1) לא ייקבעו אחוזי נכות בשל פרט ליקוי זה ובשל פגימות הנלוות לתסמונת, במקביל;
(2) לעניין פרט זה, "פגימות נלוות לתסמונת" – לרבות מעי רגיז, שלפוחית רגיזה, הפרעות בשינה, פגיעה בריכוז ובזיכרון, דיכאון וכאבי גוף, לרבות כאבי ראש, כאבי גוף מפושטים ו-TMJ.

מה הפיצוי שניתן לקבל למי שנפגע מפיברומיאלגיה בתאונת דרכים ?

גובה הפיצוי שבית משפט יפסוק לכם תלוי בעיקר בגורמים הבאים:

– הנכות הרפואית שתיקבע לכם שהינה נגזרת מחומרת הפיברומיאלגיה.
– תחום העיסוק והשכר שהרווחתם לפני ולאחר התאונה.
– גילכם.
לצורך הדוגמא, נניח שבעת התאונה גילכם היה 37 והרווחתם 15,000 ₪ בחודש. מומחה בית המשפט קבע שנותרה לכם נכות של 15% עקב התאונה והפיברומיאלגיה. בית משפט יכול לפסוק לכם פיצוי בגין אובדן הכנסות או עבור הסיכוי שבעתיד המחלה תפגע ביכולת ההשתכרות שלכם ב 2 שיטות. הראשונה לפסוק סכום גלובלי על פי הערכה כללית. השיטה השנייה היא להכפיל את הנכות התפקודית שנותרה לכם (נניח 15%) בשכר שהרווחתם לפני התאונה ולהכפיל (תוך היוון) במספר השנים שנותרו לכם עד גיל פרישה (בית משפט יכול לפסוק את מלוא הסכום או חלקו).
בנוסף תהיו זכאים לפיצויים לנפגעי תאונות דרכים בגין כאב וסבל, הפסדי פנסיה, הוצאות רפואיות, השתתפות בעזרה שנזקקתם ועוד.

סיכום: פיברומיאלגיה לאחר תאונת דרכים

פיברומיאלגיה היא מחלה הגורמת לכאבים, עייפות, רגישות ועוד. אם המחלה פרצה לאחר שנפגעתם בתאונת דרכים יתכן ואתם זכאים לקבל פיצוי מחברת הביטוח. המחלה עלולה לפרוץ עקב החבלה עצמה או עקב האירוע הטראומתי שנגרם בתאונה. חשוב להציג בפני בית המשפט מסמכים רפואיים אשר ישכנעו את השופט למנות מומחה בתחום הראומטולוגי. עורך דין יואב רונקין ייצג בהצלחה רבה נפגעים בתאונות דרכים וזכה עבורם בפיצויים גבוהים.
אם נפגעתם בתאונת דרכים צרו עמנו קשר ונסייע לכם.
צרו עמנו קשר בטלפון 03-6952017 או השאירו פרטים בטופס צור קשר:

מאמרים נוספים הקשורים לנושא
דילוג לתוכן