חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו

036952017

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו

036952017

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הפיצוי לנפגע משותק

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

איזה פיצוי יינתן לאדם שעקב תאונת דרכים נותר משותק ? תאונות קשות עלולות להותיר את הנפגע משותק באופן מוחלט או חלקי. נפגע כה קשה יזדקק לעזרה סיעודית ושיקומית במשך כל ימי חייו. במאמר זה נסביר איזה פיצוי בית משפט יפסוק לנפגע משותק.

שיתוק עקב תאונת דרכים

תאונת דרכים אשר גרמה לשיתוק הנפגע דורשת טיפול על-ידי עורך דין המתמחה בייצוג נפגעים קשים. כאשר אדם הופך להיות משותק עקב תאונת דרכים חייו וחיי משפחתו ישתנו מקצה לקצה. הטיפול השוטף בנפגע יהיה כרוך בהוצאות חודשיות עצומות. חשוב שתקבלו את הפיצוי המירבי על מנת שתוכלו להתרכז בטיפול בנפגע ועל מנת שהפיצוי יספיק לכם גם בעתיד.

בנוסף, במקרים רבים, לבני המשפחה נגרמים הפסדים ישירים עקב הטיפול השוטף בנפגע. חלקם נאלצים אף להפסיק לעבוד. לכן בני המשפחה רשאים לתבוע את חברת הביטוח באופן ישיר בגין ההפסדים שייגרמו להם.  

מהו שיתוק וכצד הוא נגרם ?

חוט השדרה הוא חלק מרכזי במערכת העצבים של בני האדם. חוט השדרה מחבר באמצעות תאי עצב את המוח למערכת העצבים. חוט השדרה מקשר בין המוח לבין מערכת העצבים שמגיעה אל איברי הגוף.
חוט השדרה שולט על סוגים של רפלקסים שהם תגובות מוטוריות לא רצוניות לגירויים.
פגיעה בחוט השדרה עלולה לגרום להפרעה או נתק בחוט השדרה אשר תגרור פגיעה עצבית.
יתכן שפגיעה בעצבי חוט השדרה תגרום לשיתוק הרגליים או למרכז הגוף. חומרת השיתוק נקבעת בין היתר על-פי מיקום הפגיעה. פגיעה במיקום גבוה תגרום לשיתוק גדול יותר.

קוודריפלגיה

קוודריפלגיה הנו מצב של שיתוק בארבעת הגפיים. כאמור חומרת השיתוק תלויה במיקום הפגיעה בחוליות. במקרים הקשים הנפגע יזדקק לסיוע של מכונת הנשמה במשך 24 שעות ביממה.

פרפלגיה

פרפלגיה הנו מצב רפואי שבו קיים שיתוק בשתי הגפיים התחתונות. הנפגע לא יוכל ללכת ויזדקק להתנייד בכסא גלגלים. גם נפגעים אלו יזדקקו לסיוע סיעודי בחלק ניכר משעות היממה.

הפיצוי לנפגע משותק

הפיצויים במקרה של שיתוק עקב תאונת דרכים

כפי שנציין בהמשך הפיצוי המרכזי שמשולם עקב שיתוק בתאונת דרכים הוא בגין הוצאות הסיעוד הכרוכות בטיפול בנפגע. אך מעבר לכך, הנפגע יהיה זכאי לפיצויים גם בגין ראשי נזק אחרים המשולמים לנפגעים רגילים.

כך הנפגע יהיה זכאי בין היתר לפיצויים הבאים:

כאב וסבל: הפיצוי משולם על-פי הנכות הרפואית של הנפגע, גילו ומספר הימים בהם אושפז בבית החולים. הסכום המקסימאלי קבוע בחוק ובמקרה של תאונות דרכים הפיצוי אינו גבוה במיוחד. 

הפסדי שכר שנגרמו לנפגע המשותק לאחר התאונה: במקרה של שיתוק ברור שהנפגע איבד את כושר עבודתו. לכן הוא זכאי לפיצוי בהתאם לשכר שאותו הרוויח לפני התאונה. 

הפסדי שכר שייגרמו לנפגע בעתיד: הנפגע יקבל פיצוי עבור אובדן ההשתכרות העתידי שלו. כלומר, אובדן השכר החודשי מיום מתן פסק הדין ועד גיל הפרישה. במקרה של קטינים משותקים בית המשפט יפסוק לרוב את הפיצוי על פי השכר הממוצע במשק. 

הוצאות רפואית: הוצאות בגין תרופות, טיפולים אביזרים רפואיים וכדומה הדרושים לצורך טיפול בבעיותיו. 

הוצאות סיעוד: ראו להלן.

הפיצוי לנפגע משותק – סיעוד

ההוצאה העיקרית שנפגע משותק יצטרך להוציא הנה עזרה סיעודית כאשר היקפה תלוי בחומרת השיתוק. במקרים הקשים הנפגע יזדקק לסיוע של 3 עובדים סיעודיים במשך 24 שעות ביממה. עלויות הכרוכות בהעסקת עובדי סיעוד עלולות להגיע ל- 30,000 ₪ בחודש! כיצד אם כן יקבע בית משפט את גובה הפיצוי החודשי.
לעניין זה נקבעו הכללים בפסק דין של בית משפט העליון בערעור אזרחי 99 / 3375 אריה אקסלרוד נ' צור שמיר.

בשלב הראשון בית משפט יקבע כמה מהו היקף הסיוע הסיעודי שלו יזדקק הנפגע ולאיזו תקופה. קביעות אלו ייקבעו בין היתר על סמך חוות דעת של מומחים שבית משפט ימנה. מומחים אלו יקבעו מהי תוחלת החיים הצפויה של הנפגע וכאמור מהו ההיקף הסיוע הנדרש.

האם רשאי הנפגע להעסיק עובד סיעודי דרך חברת כח אדם ?

לשאלה זו השיב בית המשפט:

"ככלל, העסקת כמה עובדי סיעוד מדי יום באמצעות חברות כוח אדם, לאורך זמן, אינה מוצדקת. העלות של העסקתם, כולל הוצאות נלוות, מגיעה לסכום גבוה של כ30,000-25,000 ש"ח לחודש. פרט לעלות הגבוהה, העסקה בדרך זו מונעת אפשרות של קשר הדוק יותר של אמון ותלות בין הנפגע לבין הסועד אותו ומסייע לו. עם זאת אין לשלול העסקה כזו בזמן הסמוך לאחר שהנפגע שב לביתו מבית החולים וטרם הצליח להתארגן להסדרי קבע של סיעוד. בתקופה זו, הנפגע טרם "עיכל" את אסונו, וייתכנו גם קשיים ביורוקרטיים ואחרים להעסקה קבועה של אדם או בני-אדם אשר יגורו עם הנפגע ויסעדו אותו במשך כל שעות היממה. בתקופה זו דרוש סידור מיידי אשר יאפשר לנפגע את ההכרחי לו, קודם שיצליח להסדיר סיעוד בתנאים ובעלות סבירים יותר.

האם על הנפגע המשותק להעסיק עובד זר או עובד ישראלי ?

בשאלה זו קבע בית המשפט:

"מהאמור לעיל עולה, שבית-המשפט סבר שהיה ראוי שהתובע יעסיק עובד זר. בית-המשפט גם סבר שיש להשתית את חישוב צורכי הסיעוד של התובע על קביעתו של פרופסור שאקו, והאחרון חזר ואמר שדי לתובע בעובד אחד שיסעד אותו.

והנה, על-אף כל אלה, כשסיכם בית-המשפט את עמדתו, קבע שנדרשים לתובע שני עובדים: האחד זר שיתגורר עמו, והשני ישראלי שיטפל בו במשך היום. עלותם של שני עובדים כאלה, הצורך במחליפים להם, עלותן של הוצאות נלוות להעסקת עובדים וכן התחשבות בסיכון ש"ייבוא" עובדים זרים ארצה עלול להיפסק – כל אלה הביאו את בית-המשפט לאמוד את העלות החודשית של הסיעוד לתובע לסכום של 17,000 ש"ח. ברי, שאם בית-המשפט היה קובע את עלות הסיעוד תוך השמטת עלותו של העובד הישראלי במשך שעות היום, היה מגיע לעלות נמוכה בצורה משמעותית מזו שקבע.

אכן, על-פי הראיות שבאו בפני בית-המשפט לגבי עלות עובד זר, כולל כל ההוצאות הנלוות, ובהתחשב בצורך במחליף לו מדי פעם ובסיכון שיהיו קשיים והפסקות בהעסקת עובדים זרים בארץ – הרי שהסכום צריך להיות נמוך בצורה ניכרת.

בית-המשפט המחוזי נקט דרך אומדן של סכום העלות החדש הכולל. כך אעשה גם אני. נראה לי, שסכום של 12,000 ש"ח לחודש במקום הסכום של 17,000 ש"ח כפי שנקבע על-ידי בית-המשפט, יהלום את הנסיבות. סכום זה הינו סכום הולם לעת הזאת לתשלום בעבור סיעוד באותם מקרים אשר נדרשת לנכה עזרה בפועל במשך כארבע שעות ביום בצירוף נוכחות או השגחה במשך שאר שעות היממה."

על-פי הפסיקה כאשר מדובר בסיוע של עובד זר אחד בית המשפט יעניקו לנפגע פיצוי חודשי של כ- 12,000 ₪ משוערך לעת מתן פסק הדין (כיום כ 16,000 ש"ח).

יש לזכור שהנפגע יקבל שירותים וסיוע מביטוח לאומי. לכן מהסכום שבית משפט יפסוק יקוזזו קצבאות הביטוח הלאומי כגון נכות כללית, נכות מעבודה, סיעוד, שירותים מיוחדים וניידות.

ניידות

משותק בצורה קשה יצטרך לרכוש רכב מיוחד אשר עמו יוכל להתנייד. מדובר ברכבים מיוחדים אשר מאפשרים העלאת כסא גלגלים לתוך הרכב. גם עלות החזקת הרכב הנה יקרה. על-כן בית משפט יעניק לנפגע פיצוי עבור רכישת הרכב המיוחד וכן החזר הוצאות בגין החזקת הרכב בסך של כ- 2,000 ₪ בחודש.

למידע נוסף ראו: פיצויים תאונות דרכים.

למידע נוסף אודות תאונות דרכים: עורך דין תאונות דרכים.

צרו עמנו קשר בטלפון 03-6952017 או השאירו פרטים בטופס צור קשר.

דילוג לתוכן