חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו

036952017

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו

036952017

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רשלנות בעריכת הסכם

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

חלק גדול מהתביעות שמוגשות נגד עורכי דין מוגשות עקב רשלנות בעריכת הסכם או בייצוג בעסקה. אם עורך הדין שלכם התרשל צרו עמנו קשר וקבעו פגישת ייעוץ להערכת סיכויי התביעה 03-6952017.

מהי רשלנות בעריכת הסכם

כאמור במאמר רשלנות עורך דין, כאשר עורך דין מייצג לקוח בעסקת מכר מקרקעין, הסכם מסחרי, הסכם הלוואה, וכיוצ"ב על עורך הדין מוטלת החובה להבטיח את זכויותיו של הלקוח. על עורך הדין לבדוק את המצב התכונני של הנכס ומצבו המשפטי. כמו כן, על עורך הדין לבדוק את זכויות המוכר בנכס ולהבטיח קיומן של בטחונות הנדרשות. עורך הדין צריך לוודא שההסכם ערוך באופן שיאפשר להשלים את העסקה.

רשלנות עורך דין בהסכם הלוואה

למשרדנו פונים אנשים רבים אשר נגרם להם נזק עקב רשלנות עורך דין בהסכם הלוואה. הסיטואציה הנה שאדם רוצה להלוות כסף לאדם אחר ופנה לעורך דין שיערוך בין הצדדים הסכם הלוואה. הדבר החשוב ביותר בהסכם הלוואה זה להסדיר את הבטוחה שתשמש לפירעון במקרה של אי החזר ההלוואה. עורכי דין שלא מתמחים בתחום במקרים רבים קובעים בטוחה שאינה חזקה דיה מבחינה משפטית. כך למשל ניתן לשעבד נכס במשכנתא לטובת נותן ההלוואה. אך לעיתים לא ניתן לרשום משכנתא כי על הנכס רשומה כבר משכנתא לטובת הבנק. במקרה זה עורכי הדין רושמים משכון והערת אזהרה. לימים הלווה מסתבך ופושט רגל. אז לצערו מגלה המלווה שהוא לא יכול להיפרע מהמשכון שנרשם. מקרה מסוג זה מהווה עילה להגיש תביעה נגד עורך הדין.

רשלנות בעריכת הסכם

רשלנות בעריכת הסכם בעסקה מסוכנת

חלק מהתביעות נגד עורכי דין קשורות בעסקאות מסחריות בעלות סיכון גבוה. למשל, עסקאות מורכבות במקרקעין, השקעות, הלוואות, השקעות בחו"ל וכיוצ"ב. במקרים רבים, יטען עורך הדין להגנתו כי הוא הזהיר את הלקוח בדבר הסיכונים. עוד הוא יטען שהלקוח התעקש על ביצוע העסקה והיה מוכן לקחת את הסיכונים הכרוכים בעסקה.

על עורך הדין יהיה להוכיח שהוא אכן הזהיר את הלקוח מפני כל הסיכונים בעסקה. לעיתים עורך הדין ייכשל כבר בשלב הזה שכן קיים קושי להוכיח שיחות שנערכו ללא תיעוד. גם אם יעלה בידיו להוכיח, יתכן וטיעון זה לא יסייע לעורך הדין בהגנתו. קיימת פסיקה רבה אשר קובעת כי כאשר הסיכון בעסקה הנו בלתי סביר על עורך הדין להתנער מהעיסקה ולא להמשיך בייצוג הלקוח.

כך בת.א. 26521/04 לאונרד ואח' נ' איזו וסימו אסימוב פיתוח (1994) בע"מ נקבע:

"אומנם חובתו של עורך הדין כשלוח של לקוחו היא לקיים עסקה שהלקוח מעוניין בה, אולם כל זאת – במידה שהסיכון סביר. מקום שהסיכון המוטל על הלקוח אינו סביר בעליל, על הפרקליט להפעיל שיקול דעת ולהודיע ללקוחו כי הוא מנער חוצנו מעסקה זאת".

יחד עם זאת יש מקרים בהם יתרשם בית המשפט כי הלקוח היה מודע לסיכון בעסקה. בית משפט יכול להתרשם שהלקוח בעל ניסיון מתאים. אם הלקוח התעקש לבצע את העסקה, יכול בית המשפט לקבוע כי גם הלקוח אשם בתוצאה. במקרה זה יחייב את עורך הדין רק בחלק מהנזק (אשם תורם). בטרם הגשת תביעה נגד עורך דין מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

רשלנות עורך דין בהסכם כלפי צדדים שלישיים

חובת זהירות של עורך דין מוטלת לא רק ביחס ללקוח שלו. במקרים מסוימים הוא יהיה אחראי גם כלפי צד ג'. לעיתים גם כלפי צד נגדי ללקוח אותו מייצג עורך הדין. לעיתים בעסקת מכר עורך הדין מייצג צד אחד ואילו הצד השני אינו מיוצג ע"י עורך דין. חובת הזהירות נגזרת מאופיו המיוחד של עריכת הדין והדברים מתחדדים כאשר כאמור הצד אינו מיוצג ע"י עורך דין מטעמו.

אחד התנאים להטלת חובה כלפי עורך דין שהתרשל כלפי צד ג' שאינו מיוצג הנו כאשר הצד האחרון הסתמך על עורך הדין או כאשר עורך הדין נטל על עצמו חיוב כלשהו כלפי הצד הבלתי מיוצג.

כמובן שאין זה אומר שעל צד להסכם להסתמך על עורך הדין של הצד שכנגד. כמובן מומלץ שכל צד להסכם ישכור שירותים משפטיים של עו"ד שידאג לזכויותיו. יחד עם זאת, אדם אשר נגרם לו נזק בעסקת מקרקעין או בכל עסקה אחרת מוטב כי יתייעץ עם עורך דין המתמחה ברשלנות מקצועית שכן ייתכן שיש לו עילת תביעה כנגד עורך הדין שייצג את הצד השני.

משרד עורכי דין יואב רונקין מתמחה: תביעה נגד עורך דין.

באם אתם חשים כי נגרם לכם נזק עקב רשלנות מקצועית אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ונשמח להפגש עמכם.

תלונות מוגשות ללשכת עורכי הדין.

למידע נוסף- רשלנות עורך דין.

ניתן להתקשר ישירות לטלפון 03-6952017 או למלא טופס – צור קשר.

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום

ונשמח לעמוד לרשותכם

דילוג לתוכן