שאלות נפוצות לאובדן כושר עבודה

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

להלן שאלות נפוצות ותשובות לאובדן כושר עבודה

שאלות נפוצות

האם ביטוח אובדן כושר עבודה מכסה רק תאונות עבודה ?

לא. ביטוח אובדן כושר עבודה מעניק כיסוי ביטוחי במקרה של אובדן כושר עבודה מכל סיבה שהיא כולל עקב מחלה או תאונה גם אם הם לא נגרמו בעבודה.

האם חברת הביטוח תשלם את מלוא שכרי ?

חברת הביטוח תשלם עד 75% מהשכר הקובע ובתנאי שהופרשו דמי ביטוח מספיקים בכדי לרכוש את מלוא הכיסוי הביטוחי.

איך אגע מה גובה התשלום החודשי שיגיע לי ?

ניתן לראות בדוחות השנתיים שהוצאו בסמוך למועד אובדן כושר העבודה מהו סכום התשלום במקרה של אובדן כושר עבודה.

האם חייבים להגיש לחברת הביטוח חוות דעת של מומחה תעסוקתי ?

בשלב הראשון אין חובה להגיש חוות דעת מומחה. יחד עם זאת, מומלץ להגיש לחברת הביטוח את כל המסמכים הרפואיים התומכים בטענה שנגרם לכם אובדן כושר עבודה. לכן, אם יש לכם חוות דעת טובה של מומחה תעסוקתי כדאי להגישה.

עד מתי ניתן להגיש תביעת אובדן כושר עבודה ?

כל עוד הפוליסה בתוקף ניתן לתבוע אובדן כושר עבודה במשך ה- 3 השנים האחרונות. אם דמי הביטוח לא שולמו והפוליסה בוטלה תהיה הגבלה ל-3 שנים מיום ביטול הפוליסה. יצוין שרק הגשת תביעה לבית משפט עוצרת את ההתיישנות. מומלץ לא להמתין לרגע האחרון. בנוסף, בהתאם לחוק חוזה הביטוח יש להודיע לחברת הביטוח על קרות מקרה הביטוח מייד לאחר התרחשותו. כלל זה נקבע על מנת לאפשר לחברת הביטוח לבדוק את החבות והנזק. לכן, אם תגישו את התביעה באיחור חברת הביטוח תוכל לטעון שלא אפשרתם לה לבדוק את מצבכם הרפואי בזמן אמת.

איזה מסמכים יש להגיש לחברת הביטוח ?

יש למלא טופס תביעה שמופיע באתר שבו גם כתוב אלו מסמכים יש לצרף. מלבד המסמכים המצוינים בטופס יש לצרף מסמכים רפואיים וכתב ויתור על סודיות רפואית. לעיתים חברת הביטוח תבקש לקבל גם תלושי שכר.

האם אצטרך להיבדק ע"י רופא מטעם חברת הביטוח ?

חברת הביטוח רשאית לקבל החלטה על בסיס המסמכים הרפואיים וכן לבדוק אותך ע"י מומחה מטעמה.

מה עושים אם חברת הביטוח דחתה את תביעתי ?

במקרה של דחיית תביעה ניתן להגיש תביעה לבית הדין לעבודה. מומלץ להגיש את התביעה באמצעות עורך דין אובדן כושר עבודה.

מהו שכר הטרחה המקובל בתביעת אובדן כושר עבודה ?

לרוב מקובל לשלם אחוז שנע בין 15% ל 20% מהגמלה החודשית שתקבלו עד 60 תשלומים. שכר הטרחה תלוי גם במורכבות התיק, סיכויי התביעה וגובה השכר המבוטח.

האם אצטרך לשלם מיסים עבור גמלת אובדן כושר העבודה?

כן, גמלת אובדן כושר עבודה נחשבת כהכנסה. לכן חברת הביטוח תנכה מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות. ניתן לפנות לפקיד השומה ולבקש אישור שמופנה לחברת הביטוח שבו יצוין שיעורי המס. לעיתים ניתן לבצע פריסה של המס ולהפחית את גובה המס. במקרה של נכות קשה ניתן לבקש פטור ממסים.

האם אפשר לחייב את חברת הביטוח להוון את הפוליסה ?

היוון פוליסה הנו מצב שבמקום לשלם תגמול חודשי חברת הביטוח משלמת סכום חד פעמי גבוה יותר. סכום התשלום נקבע לפי אורך חיי הפוליסה שנותרו, גובה הקצבה החודשית, קיזוז הריבית ופרמטרים נוספים. לא ניתן לחייב את חברת הביטוח לבצע היוון וזה נעשה רק בהסכמת המבוטח וחברת הביטוח.

מה לגבי ההפרשות לחסכון במקרה של תשלום גמלת אובדן כושר עבודה ?

אם המבוטח רכש כיסוי לשחרור חברת הביטוח תשלם גם את ההפרשות לחסכון במהלך התקופה שבה היא משלמת את הגמלה. אם המבוטח לא רכש כיסוי זה חברת הביטוח לא תשלם את ההפרשות.

כמה זמן ייקח עד שחברת הביטוח תתחיל לשלם ?

על-פי החוק חברת הביטוח אמורה לשלם תוך 30 ימים מהיום שהיו בידיה המסמכים והמידע הדרושים לה לברר את חבותה. סעיף זה מאפשר לחברת הביטוח לעכב את התשלום בטענה שחסרים לה מסמכים או מידע.

מה לעשות אם המעסיק לא ביטח אותי באובדן כושר עבודה ?

במקרה כזה לעיתים ניתן להגיש תביעה נגד המעסיק ולחייב אותו בנזקים שנגרמו לכם. יש לבדוק בין היתר מהי התקופה שבה עבדתם אצל המעסיק בטרם איבדתם את כושר העבודה ועל אלו מסמכים חתמתם. במקרה כזה פנו אלינו ונבדוק האם יש לכם עילת תביעה.

אם הנכם במצב של אובדן כושר עבודה צרו עמנו קשר ונסייע לכם לקבל את תגמולי הביטוח. ניתן להתקשר להתייעצות בטל' 03-6952017 או למלא טופס צור קשר.

 

 

 

דילוג לתוכן