אגרה בתביעת אובדן כושר עבודה

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

לאיזה בית משפט הסמכות לדון בתביעת אובדן כושר עבודה ? מהי אגרת בית משפט בתביעת אובדן כושר עבודה ? במאמר זה נשיב על שאלות אלו. סמכות בית משפט לדון בתביעות מכונה הסמכות העניינית. אגרת בית משפט נקבעת לפי סוג התביעה, בית המשפט אשר דן בתביעה וסכום התביעה.

סמכות בית משפט לדון בתביעת אובדן כושר עבודה

בעבר הסמכות לדון בתביעת אובדן כושר עבודה שהוגשה נגד חברת ביטוח הייתה נתונה לבית משפט אזרחי (שלום או מחוזי). על-כן מבוטחים נדרשו לשלם אגרה גבוהה יחסית על-פי סכום התביעה.

פסיקה מאוחרת קבעה שהסמכות לדון בתביעת ביטוח אובדן כושר עבודה נתונה לבית הדין לעבודה.

על כן, נכון להיום יש להגיש את התביעה לבית הדין האזורי לעבודה.

אגרה בתביעת אובדן כושר עבודה

מאחר והסמכות כאמור נתונה לבית הדין האזורי לעבודה אגרת בית הדין אינה נקבעת לפי סכום התביעה אלא מדובר באגרה נמוכה שאינה עולה על 200 ₪. בכך הוטב מצבם של המבוטחים שאינם נדרשים עוד לשלם סכומים גבוהים עבור האגרה.

אגרות בתביעת אובדן כושר עבודה

סמכות לדון בתביעת פנסיית נכות

אם התובע בוטח בקרן פנסיה ולא בחברת ביטוח, גם במקרה זה הסמכות העניינית לדון בתביעה תהא של בית הדין האזורי לעבודה. גם במקרה הגשת תביעת אובדן כושר עבודה כרוכה באגרה נמוכה.

באלו טענות לבית הדין לא תהיה סמכות לדון

לעיתים במסגרת תביעת אובדן כושר עבודה מעלה המבוטח טענות שנוגעות למעשי רשלנות של חברת הביטוח. פעמים רבות קיימים גורמים נוספים שמעורבים בתביעה כגון סוכן הביטוח שאז יש להגיש גם תביעה נגד סוכן ביטוח.

לשימת לבכם, לבית הדין לעבודה אין סמכות לדון בטענות רשלנות נגד חברת ביטוח או סוכן. כמו כן, אין לבית הדין כלל סמכות לדון בתביעה של מבוטח נגד סוכן ביטוח!

במקרה זה יש לפצל את התביעה. התביעה נגד חברת הביטוח תוגש לבית הדין לעבודה. התביעה נגד סוכן הביטוח תוגש לבית משפט השלום. אגרת תביעה בבית משפט השלום הנה 2.5% מסכום התביעה כאשר מחציתה משולמת עם הגשת התביעה ומחציתה לפני שלב ההוכחות.

סכום התביעה מורכב למעשה תגמולי הביטוח החודשיים והפרשות חברת הביטוח (סעיף שחרור מפרמיה) ממועד שהתובע איבד את כושר עבודתו ועד הגשת התביעה.

אין ספק שפיצול התביעה בין שני בתי משפט עלול לגרום להוצאות מיותרות ולסרבול ההליכים. יתרה מכך, עלולת להינתן החלטות סותרות בהליכים השונים. מוטב היה שהמחוקק היה מתערב בנושא זה ומסדיר את הסמכות העניינית בצורה טובה יותר. פיצול זה מחייב לשקול טוב כיצד להגיש את התביעה ואלו טענות לטעון. לכן בכל הקשור לתביעת אובדן כושר עבודה מוטב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום.

בטרם הגשת תביעת אובדן כושר עבודה מומלץ להתייעץ עם עורך דין אובדן כושר עבודה.

למידע נוסף צרו עמנו קשר בטלפון 03-6952017 או השאירו פרטים בטופס צור קשר.

דילוג לתוכן