היוון תגמולי ביטוח אובדן כושר עבודה

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

לאחרונה, בעקבות תביעה שהגשנו בשם לקוח שלנו גרמנו לחברת הביטוח לשלם ללקוח פיצוי עבור אובדן כושר עבודה בסכום של 300,000 ש"ח כולל שכ"ט עו"ד.

במקור חברת הביטוח דחתה את התביעה בטענה כי המבוטח עבד במהלך התקופה במהלכה הוא טען שהינו זכאי לפיצוי החודשי. חברת הביטוח אף טענה שבידה דו"ח חוקר המבסס טענה זו.

בהקשר לכך יצוין כי מבוטח אשר שינה את אופן עבודתו על מנת שיתאים למצבו הרפואי, כגון שיפוצניק אשר הפסיק לעבוד בפועל בשל מצבו הרפואי והחל לנהל עובדי שיפוץ מטעמו עלול לאבד את הזכאות לפיצוי בגין אובדן כושר עבודה. על-פי תנאי הפוליסה הזכאות לקבלת פיצוי חודשי הנה שאין למבוטח הכנסה וכי המבוטח אינו מסוגל לעבוד במקצוע בו עבד (בחלק מהפוליסות – בכל עיסוק סביר אחר התואם את ניסיונו ואת הכשרתו). לאור זאת מבוטח אשר עובד בפועל, גם אם בתפקיד אחר, מסתכן באיבוד הזכאות לפיצוי.

המיוחד במקרה שבו טיפלנו היה שחברת הביטוח הסכימה לשלם למבוטח את תגמולי הביטוח מראש עד תום תקופת הפוליסה תוך ביצוע היוון הסכום והפחתה קטנה של תגמולי הביטוח. כידוע, במקרה של תביעת אובדן כושר עבודה בית המשפט מוסמך לפסוק תשלום עבור תקופת אי כושר שעד למועד מתן פסק הדין ולא לתקופה עתידית. הסיבה לכך נעוצה בכך שהזכאות לפיצוי החודשי "קמה לחיים" מידי חודש כל עוד המבוטח מצוי באובדן כושר עבודה. מאחר ולא ניתן לדעת מה צופה העתיד הרי שבית המשפט לא יפסוק פיצוי לעתיד.

יחד עם זאת, במקרים מסוימים, ובמיוחד במקרים בהם עד תום תקופת הפוליסה (כאשר המבוטח מגיע לגיל 65 או 67) נותרו שנים בודדות עשויה חברת הביטוח להסכים לשלם מראש סכום המהווה את יתרת התשלומים הצפוים עד תום תקופת הפוליסה תוך ביצוע היוון (הפחתה של הפסד הריבית אשר נגרם מתשלום חד פעמי של הכסף) והפחתה מסוימת עבור הסיכוי שכושר עבודתו של התובע יחזור אליו או באם חס וחלילה המבוטח ילך לעולמו.

היתרון בהסדר זה מבחינת המבוטח הינו שהוא מקבל את הכסף מראש ולא יצטרך להחזירו גם אם יוכל לחזור לעבודתו.

משרד עורך דין יואב רונקין מתמחה בתביעות ביטוח אובדן כושר עבודה ונשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.

להתייעצות עם עורך דין אנא צרו קשר בטלפון 03-6952017.