רשלנות עורך דין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

משרדנו מייצג לקוחות אשר ניזוקו עקב רשלנות עורך דין בתביעה נגד עורך דין. עם הגידול התמידי במספר עורכי הדין בארץ (ובהליכים המשפטיים) מתרבות גם התביעות נגד עורכי דין עקב רשלנות מקצועית. הגשת תביעה נגד עורך דין עשויה להיות מורכבת. עורך דין חב חובת נאמנות כלפי הלקוח. הפרה של חובת הנאמנות וחובת הזהירות מקנות עילת תביעה.

במאמר זה נסקור מהי רשלנות מקצועית של עורך דין וכיצד תקבלו פיצוי בגינה.

מהי רשלנות עורך דין?

השאלה האם עורך דין התרשל אינה תמיד שאלה פשוטה. לא כל טעות בשיקול דעת מקצועי תיחשב כרשלנות מקצועית. על-פי רוב, התביעות אשר מוגשות נגד עורכי דין עקב רשלנות מקצועית מתרכזות בשני נושאים. רשלנות בעריכת חוזים (ובעיקר בעסקאות נדל"ן), ורשלנות בעת ניהול הליכים בבית משפט.

לרוב קל לקבוע האם טעויות של עורכי דין הקשורות בעריכת חוזים ייחשבו כרשלנות עורך דין. בטרם עריכת חוזה מכר עורך דין צריך לבצע מס' פעולות. עליו לבדוק את המצב התכנוני של הנכס. יש לוודא את זכויות המוכרים בנכס. על עוה"ד לערוך חוזה שיבטיח את זכויותיו של הלקוח שלו על הצד הטוב ביותר. אם הדברים לא נעשים אזי מדובר ברשלנות מקצועית של עורך דין.

רשלנות של עורך דין במקרקעין יכולה להתרחש כאשר עורך הדין לא בדק היטב את היתר הנכס הנמכר. כך, בטרם עריכת חוזה מכר של נכס מקרקעין יש לבדוק במחלקת ההנדסה בעירייה. יש לבדוק כי אין בנכס חריגות בנייה וכי הנכס הנמכר מוגדר נכון במחלקת ההנדסה. קרה לא אחת כי לקוח שכר את שרותיו של עו"ד על-מנת שהלה ייצג אותו בעסקת מכר של דירה. לימים, לאחר השלמת העסקה, מסתבר שהנכס הנמכר הנו מחסן. על אף שבחשבונות הארנונה הנו מוגדר כדירה. מחדל זה של עורך הדין ייחשב כ- רשלנות עורך דין.

כמו כן, עורך דין צריך לבנות את העסקה באופן שהסיכון ללקוח יהיה מינימאלי. כך למשל, בעסקת קניית דירה יש להבטיח שעם התשלום הראשון תירשם הערת אזהרה. כמו כן, שעיקר התשלום שמשלם קונה הדירה יתבצע כנגד מסירת מסמכים הנחוצים לרישום הזכויות בדירה ע"ש הקונה.

כאשר עורך הדין אינו מבצע את עבודתו כראוי בעניינים אלו הרשלנות הנה ברורה. מכאן קצרה הדרך עד הגשת תביעה נגד עורך הדין.

הסבר ללקוח על מהות ההליכים

עורך דין שלכם צריך להסביר לכם את המשמעות של כל מסמך עליו אתם חותמים. כמו כו, עליו למסור לכם את כל העובדות הרלוונטיות שהיו בידיעתו. אתם רשאים להניח שמסמך אשר נערך עבורכם על-ידי עורך הדין הנו נכון ויעיל מבחינה משפטית.

רשלנות מקצועית של עורך דין בניהול משפט

במקרה זה לעיתים הקושי לזכות בפיצוי בתביעה נגד עורך הדין הנו גדול יותר, ונסביר.

רשלנות עורך דין בניהול משפט יכולה לבוא לידי ביטוי בעיקר בשני עניינים:

– טעות בסדרי דין כגון אי הגשת תביעה בתוך תקופת ההתיישנות. אי הגשת כתב הגנה או תצהירים במועד. במקרה זה הרשלנות הינה ברורה. למידע נוסף ראו מאמר בנושא רשלנות עורך דין התיישנות.

– שיקול דעת מוטעה בניהול הליכים. במהלך ניהול משפט על עורך הדין להפעיל שיקול דעת נרחב בכל הקשור באסטרטגיה המשפטית. על עורך הדין להחליט אלו טענות לטעון. עליו לשקול אלו עדים להעיד. מה לשאול בחקירת העדים ומה לא לשאול וכיוצ"ב.

כאמור לא כל טעות בשיקול הדעת תיחשב כרשלנות מקצועית של עו"ד. על-מנת להוכיח כי עורך הדין התרשל עליכם להוכיח כי הטעות הינה יסודית וכי לולא הטעות תוצאת המשפט הייתה שונה.

כיצד להגיש תביעה נגד עורך דין עקב רשלנות של עורך דין ?

בפני לקוח אשר הגיש תביעה נגד עורך דין עומד מכשול נוסף. על הלקוח להוכיח כי הטעות של עורך הדין היא זו שגרמה להפסד במשפט. עוד עליו להוכיח שלולא הטעות היה הלקוח זוכה במשפט. כך, הלקוח צריך להוכיח כי עורך הדין התרשל ולאחר מכן להוכיח שסיכויו לזכות במשפט היו טובים (לולא הרשלנות).

לדוגמא, נניח כי הלקוח שכר את שירותיו של עו"ד אשר ייצג אותו בתביעה עקב נזקי גוף בתאונת דרכים. בתאונת דרכים אין התובע צריך להוכיח מי אחראי לתאונה ועל-פי רוב ההתדיינות מול חברת הביטוח היא באשר לגובה הנזק שנגרם לנפגע.

אם בית המשפט קבע שעו"ד אכן התרשל, סביר להניח שבית המשפט ימצא קשר סיבתי להפסד במשפט. בית המשפט ידון ברשלנות עורך הדין וגם יצטרך לבחון מה הנזק שנגרם בתאונת הדרכים. על הלקוח יהיה להציג ראיות אשר על-פיהם יוכל בית המשפט לבסס מהו הנזק שנגרם לו בתאונה.

במקרים אחרים, הוכחת הקשר הסיבתי עלולה להיות קשה יותר. נניח כי הלקוח ניהל משפט בקשר לסכסוך מסחרי וכי עורך דינו התרשל במהלך המשפט. מעבר להוכחת הרשלנות, יהיה על הלקוח לשכנע את בית המשפט כי לולא הרלשנות הוא היה זוכה במשפט. מדובר בנטל כבד שכן אין לדעת מה הייתה התוצאה הסופית לולא הרשלנות. לכן בטרם הגשת תביעה נגד עורך דין מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום.

הסכם שכר טרחה לעורכי דין

במקרים רבים פורצת מחלוקת בין עורך הדין לבין הלקוח באשר לשכר הטרחה אשר מגיע לעורך הדין בגין השירותים המשפטיים אשר העניק. יש מספר דרכים לקבוע את אופן שיטת תשלום שכר הטרחה. ניתן לקבוע כי שכר הטרחה ישולם על-בסיס הצלחה. כלומר, עורך הדין יהיה זכאי לשכר טרחה רק אם יזכה בתיק וגובה התשלום ייקבע לפי אחוזים מהזכייה.

ניתן לקבוע כי התשלום יקבע לפי שעות עבודה או לפי השלבים בטיפול בתיק. לדוגמא, עם הגשת התביעה ישולם סכום מסויים, עם הגשת תצהירי עדות ראשית ישולם סכום נוסף וכיוצ"ב.

כאשר עורך הדין אינו מחתים את הלקוח על הסכם שכר טרחה עלול הדבר לפעול לרעתו. במקרה כזה, עשוי בית המשפט לפסוק כי עורך הדין יהיה זכאי לשכר ראוי בלבד. בית המשפט את שכר הטרחה בהתאם להיקף העבודה אשר בוצעה בתיק ובהתאם למקובל.

נניח כי הפסקתם את עבודתו של עורך הדין אשר ייצג אתכם בתביעת נזיקין במהלך המשפט. הוסכם ששכר הטרחה מבוסס על בסיס הצלחה. בית המשפט יקבע את שכר הטרחה כך שעורך הדין יקבל בסוף ההליך אחוז מסוים בהתאם לשלב בו הופסקה עבודתו.

כמובן שאנו ממליצים לכם לעמוד על כך כי טרם תחילת הטיפול ייחתם הסכם שכר טרחה מפורט וברור.

עורך דין תובע עורך דין

ברור שאף עורך דין לא חפץ להיות במצב שהוא תובע עורך דין אחר. יחד עם זאת, אנו מאמינים שאין ליצור גילדה שמגנה על חבריה כפי שהרופאים עשו. אם נגרם ללקוח נזק עקב הרשלנות אזי ללקוח מגיע פיצוי ומגיע לו ייצוג הולם. קיימים גם מקרים רבים בהם עורך הדין לא מטפל בתיק. במקרה זה צריך לשקול להחליף את עורך הדין על מנת למנוע מראש את הנזק. רשלנות מקצועית של עורכי דין הנה נושא מורכב ומומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום.

באם אתם חשים כי נגרם לכם נזק עקב רשלנות מקצועית של עורך דין אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ונשמח להפגש עמכם.

ניתן להתקשר ישירות לטלפון 077-9979367 או למלא טופס – צור קשר.

תלונות מוגשות ללשכת עורכי הדין.

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום

ונשמח לעמוד לרשותכם