רשלנות עורך דין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

רשלנות עורך דין עלולה לגרום להפסדים כבדים. עורך הדין שלכם התרשל בעסקה או בייצוג ? אתם רוצים לקבל את הפיצוי המגיע לכם ? פנו כעת לעורך דין יואב רונקין שמתחה בתביעות נגד עורכי-דין רשלנים. התקשרו 03-6952017 וקבעו פגישה. עו"ד רונקין מטפל באופן אישי בכל תיק ותיק.

משרדנו מייצג לקוחות אשר ניזוקו עקב רשלנות עורך דין. עם הגידול התמידי במספר עורכי הדין בארץ (ובהליכים המשפטיים) מתרבות גם התביעות נגד עורכי דין עקב רשלנות מקצועית. הגשת תביעת רשלנות עשויה להיות מורכבת. עורך דין חב חובת נאמנות כלפי הלקוח. הפרה של חובת הנאמנות וחובת הזהירות מקנות עילת תביעה.

במאמר זה נסקור מהי רשלנות מקצועית של עורך דין וכיצד תקבלו פיצוי בגינה.

מהי רשלנות עורך דין?

השאלה האם עורך דין התרשל אינה תמיד שאלה פשוטה. לא כל טעות בשיקול דעת מקצועי תיחשב כרשלנות מקצועית. על-פי רוב, התביעות אשר מוגשות נגד עורכי דין עקב רשלנות מקצועית מתרכזות בשני נושאים. רשלנות בעריכת חוזים (ובעיקר בעסקאות נדל"ן), ורשלנות בעת ניהול הליכים בבית משפט.

לרוב קל לקבוע האם טעויות של עורכי דין הקשורות בעריכת חוזים ייחשבו כרשלנות של עורך דין. בטרם עריכת חוזה מכר עורך דין צריך לבצע מס' פעולות. עליו לבדוק את המצב התכנוני של הנכס. יש לוודא את זכויות המוכרים בנכס. על עוה"ד לערוך חוזה שיבטיח את זכויותיו של הלקוח שלו על הצד הטוב ביותר. אם הדברים לא נעשים אזי מדובר ברשלנות מקצועית של עורך דין.

תוכן עניינים

מהצלחות המשרד:

סוג התביעההפיצוי ששולם ללקוח
תביעה עקב אי עריכת צוואה כראוי800,000 ש"ח
תביעה עקב התיישנות תיק תאונת דרכים600,000 ש"ח
רשלנות בעסקת קניית דירה400,000 ש"ח

רשלנות עו"ד במקרקעין

רשלנות של עורך דין במקרקעין יכולה להתרחש כאשר עורך הדין לא בדק היטב את היתר הנכס הנמכר. כך, בטרם עריכת חוזה מכר של נכס מקרקעין יש לבדוק במחלקת ההנדסה בעירייה. יש לבדוק כי אין בנכס חריגות בנייה וכי הנכס הנמכר מוגדר נכון במחלקת ההנדסה. קרה לא אחת כי לקוח שכר את שרותיו של עו"ד על-מנת שהלה ייצג אותו בעסקת מכר של דירה. לימים, לאחר השלמת העסקה, מסתבר שהנכס הנמכר הנו מחסן. על אף שבחשבונות הארנונה הנו מוגדר כדירה. מחדל זה של עורך הדין ייחשב כ- רשלנות עורך דין.

כמו כן, עורך דין צריך לבנות את העסקה באופן שהסיכון ללקוח יהיה מינימאלי. כך למשל, בעסקת קניית דירה יש להבטיח שעם התשלום הראשון תירשם הערת אזהרה. כמו כן, שעיקר התשלום שמשלם קונה הדירה יתבצע כנגד מסירת מסמכים הנחוצים לרישום הזכויות בדירה ע"ש הקונה.

כאשר עורך הדין אינו מבצע את עבודתו כראוי בעניינים אלו הרשלנות הנה ברורה. מכאן קצרה הדרך עד הגשת תביעת רשלנות עורך דין.

רשלנות עורך דין

רשלנות עו"ד – אי הסבר ללקוח על מהות ההליכים

עורך הדין שלכם צריך להסביר לכם את המשמעות של כל מסמך עליו אתם חותמים.

כמו כן עליו למסור לכם את כל העובדות הרלוונטיות שהיו בידיעתו.

אתם רשאים להניח שמסמך אשר נערך עבורכם על-ידי עורך הדין הנו נכון ויעיל מבחינה משפטית. כדי להגיש תביעת רשלנות יש להראות שנגרם לכם מזק. אם לא תצליחו להוכיח את הנזק אז לא ניתן להגיש תביעה נגד עו"ד מהעילה שהוא לא הסביר על אופן ניהול ההליך.

רשלנות מקצועית של עורך דין בניהול משפט

במקרה זה לעיתים הקושי לזכות בפיצוי בתביעת רשלנות הנו גדול יותר, ונסביר.

רשלנות עורך דין בניהול משפט יכולה לבוא לידי ביטוי בעיקר בשני עניינים:

– טעות בסדרי דין כגון אי הגשת תביעה בתוך תקופת ההתיישנות. אי הגשת כתב הגנה או תצהירים במועד. במקרה זה הרשלנות הינה ברורה. למידע נוסף ראו מאמר בנושא רשלנות עורך דין התיישנות.

– שיקול דעת מוטעה בניהול הליכים. במהלך ניהול משפט על עורך הדין להפעיל שיקול דעת נרחב בכל הקשור באסטרטגיה המשפטית. על עורך הדין להחליט אלו טענות לטעון. עליו לשקול אלו עדים להעיד. מה לשאול בחקירת העדים ומה לא לשאול וכיוצ"ב.

כאמור לא כל טעות בשיקול הדעת תיחשב כרשלנות מקצועית של עו"ד. על-מנת להוכיח כי עורך הדין התרשל עליכם להוכיח כי הטעות הינה יסודית וכי לולא הטעות תוצאת המשפט הייתה שונה.

כיצד להגיש תביעה עקב רשלנות ?

בפני לקוח אשר הגיש תביעת רשלנות עומד מכשול נוסף. על הלקוח להוכיח כי הטעות של עורך הדין היא זו שגרמה להפסד במשפט. עוד עליו להוכיח שלולא הטעות היה הלקוח זוכה במשפט. כך, הלקוח צריך להוכיח כי עורך הדין התרשל ולאחר מכן להוכיח שסיכויו לזכות במשפט היו טובים (לולא הרשלנות).

לדוגמא, נניח כי הלקוח שכר את שירותיו של עו"ד אשר ייצג אותו בתביעה עקב נזקי גוף בתאונת דרכים. בתאונת דרכים אין התובע צריך להוכיח מי אחראי לתאונה ועל-פי רוב ההתדיינות מול חברת הביטוח היא באשר לגובה הנזק שנגרם לנפגע.

אם בית המשפט קבע שעו"ד אכן התרשל, סביר להניח שבית המשפט ימצא קשר סיבתי להפסד במשפט. בית המשפט ידון ברשלנות עורך הדין וגם יצטרך לבחון מה הנזק שנגרם בתאונת הדרכים. על הלקוח יהיה להציג ראיות אשר על-פיהם יוכל בית המשפט לבסס מהו הנזק שנגרם לו בתאונה.

במקרים אחרים, הוכחת הקשר הסיבתי עלולה להיות קשה יותר. נניח כי הלקוח ניהל משפט בקשר לסכסוך מסחרי וכי עורך דינו התרשל במהלך המשפט. מעבר להוכחת הרשלנות, יהיה על הלקוח לשכנע את בית המשפט כי לולא הרלשנות הוא היה זוכה במשפט. מדובר בנטל כבד שכן אין לדעת מה הייתה התוצאה הסופית לולא הרשלנות. לכן בטרם הגשת תביעת רשלנות עורך דין מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום.

מימון הוצאות התביעה

הגשת תביעת רשלנות עלולה להיות כרוכה בתשלום שכר טרחה ניכר. לעיתים הטיפול המשפטי כרוך בהוצאות נוספות כגון אגרות ושכר מומחים. בחלק מהמקרים קיימת אפשרות לקבל מימון עבור שכר הטרחה וההוצאות המשפטיות. היתרון הנו שהלקוח יחזיר את המימון רק אם יזכה בתביעה ומתוך סכומי הזכייה. קראו במאמר זה בכדי להבין יותר – שכר טרחה בתביעה נגד עורך דין.

הסכם שכר טרחה לעורכי דין

במקרים רבים פורצת מחלוקת בין עורך הדין לבין הלקוח באשר לשכר הטרחה אשר מגיע לעורך הדין בגין השירותים המשפטיים אשר העניק. יש מספר דרכים לקבוע את אופן שיטת תשלום שכר הטרחה. ניתן לקבוע כי שכר הטרחה ישולם על-בסיס הצלחה. כלומר, עורך הדין יהיה זכאי לשכר טרחה רק אם יזכה בתיק וגובה התשלום ייקבע לפי אחוזים מהזכייה.

ניתן לקבוע כי התשלום יקבע לפי שעות עבודה או לפי השלבים בטיפול בתיק. לדוגמא, עם הגשת התביעה ישולם סכום מסויים, עם הגשת תצהירי עדות ראשית ישולם סכום נוסף וכיוצ"ב.

כאשר עורך הדין אינו מחתים את הלקוח על הסכם שכר טרחה עלול הדבר לפעול לרעתו. במקרה כזה, עשוי בית המשפט לפסוק כי עורך הדין יהיה זכאי לשכר ראוי בלבד. בית המשפט את שכר הטרחה בהתאם להיקף העבודה אשר בוצעה בתיק ובהתאם למקובל.

נניח כי הפסקתם את עבודתו של עורך הדין אשר ייצג אתכם בתביעת נזיקין במהלך המשפט. הוסכם ששכר הטרחה מבוסס על בסיס הצלחה. בית המשפט יקבע את שכר הטרחה כך שעורך הדין יקבל בסוף ההליך אחוז מסוים בהתאם לשלב בו הופסקה עבודתו.

כמובן שאנו ממליצים לכם לעמוד על כך כי טרם תחילת הטיפול ייחתם הסכם שכר טרחה מפורט וברור.

עורך דין תובע עורך דין

ברור שאף עורך דין לא חפץ להיות במצב שהוא תובע עורך דין אחר. יחד עם זאת, אנו מאמינים שאין ליצור גילדה שמגנה על חבריה כפי שהרופאים עשו. אם נגרם ללקוח נזק עקב הרשלנות אזי ללקוח מגיע פיצוי ומגיע לו ייצוג הולם. קיימים גם מקרים רבים בהם עורך הדין לא מטפל בתיק. במקרה זה צריך לשקול להחליף את עורך הדין על מנת למנוע מראש את הנזק. רשלנות מקצועית של עורכי דין הנה נושא מורכב ומומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום.

באם אתם חשים כי נגרם לכם נזק עקב רשלנות מקצועית של עורך דין אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ונשמח להפגש עמכם.

התיישנות רשלנות עורך דין

תביעה נגד עורך דין מתיישנת תוך 7 שנים מיום שקמה עילת התביעה כנגדו. עילת תביעה מוגדרת כעובדות המרכזיות אשר התקיימותן מקנות לתובע את הזכות לקבל סעד מהנתבע. בתביעת רשלנות מקצועית נגד עורך דין עילת התביעה הנה המעשה הרשלני שעשה העורך דין ושגרם לנזק. כל עוד לא נגרם נזק לא קמה עילת התביעה.

לדוגמא, עורך הדין התרשל בעריכת הסכם לקנית דירה. נניח שעורך הדין לא דאג בהסכם שכספי רכישת הדירה יובטחו ע"י רישום הערת אזהרה. אם בסוף העסקה זכויות המוכר בדירה נרשמו על שם הקונה לא נגרם נזק. אך אם עקב אי רישום הערת אזהרה מוכר הדירה מכר את הדירה לגורם אחר וכתוצאה הקונה איבד את כספו – הרי שממועד זו יש לספור את תקופת ההתיישנות.

מה קורה אם הלקוח לא ידע כלל על רשלנות עורך הדין ? ממתי נמנה את תחילת תקופת ההתיישנות ? חוק ההתיישנות קובע:

"נעלמו מן התובע העובדות המהוות את עילת התובענה, מסיבות שלא היו תלויות בו ושאף בזהירות סבירה לא יכול היה למנוע אותן, תתחיל תקופת ההתיישנות ביום שבו נודעו לתובע עובדות אלה."

כלומר יש להוכיח שהתובע לא היה מודע לעובדות המהוות את עילת התביעה מסיבות שלא תלויות בו. עוד יש להוכיח שאף אם התובע היה נוקט בזהירות סבירה הוא לא היה יכול להיות מודע לעובדות. אם כל זאת מתקיים ידחו את תחילת תקופת ההתיישנות ליום שבו נודע לתובע העובדות.

נציין שבתיקים רבים הסתמכנו על סעיף זה והצלחנו להתגבר על טענת התיישנות גם כאשר התביעה הוגשה מעל 10 שנים מיום שהתרשל.

סיכום רשלנות עורך דין

הגשת תביעה עקב רשלנות עורך דין הנה נושא כאוב. הלקוח שם את יהבו על עורך הדין שאכזב אותו. לא תמיד קל למצוא את הכוחות להתחיל שוב הליכים משפטיים כנגד בעל מקצוע שייצג אותך. יחד עם זאת לעיתים הנזק הוא כה גדול כך שאין ללקוח ברירה. אנו לא לקוחים כל תיק לטיפול. אנו מייצגים בתביעות נגד עורכי דין כאשר אנו מוצאים שהנזק משמעותי ושקיים סיכוי גבוה לזכייה. אם נפגעתם מרשלנות של עורכי דין פנו אלינו ונבחן ביחד האם יש מקום להגשת תביעה.

לייעוץ בעניין תביעת רשלנות ניתן להתקשר ישירות לטלפון 03-6952017 או למלא טופס – צור קשר.

תלונות מוגשות ללשכת עורכי הדין.

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לרשותכם

מאמרים נוספים:

רשלנות עורך דין בבית משפט

על מנת לבחון  האם עורך דין התרשל בבית משפט יש לבדוק האם הוא סטה מרמת הזהירות המצופה מעורך דין. מצופה מעו"ד שיספק ללקוח שירות משפטי ברמה גבוהה. עורך הדין אמור להכיר את פסקי הדין, לדעת את החוק ולייצג את הלקוח בנאמנות. הפסד במשפט אינה אומרת שעורך הדין התרשל בהכרח. קראו במאמר זה על רשלנות עורך דין בבית משפט.

ייצוג עורכי דין נתבעים

למשרדנו ניסיון רב שצברנו בתביעות רשלנות עורכי דין. ניסיון זה והניסיון הרב בתחום הביטוח מסייע לנו גם בייצוג עורכי דין נתבעים. לצד תביעת הרשלנות משרדנו מטפל בתביעות אחריות מקצועית של עורכי דין שהוגשו כנגדם. באתר מידע רלוונטי גם בנושא ביטוח האחריות המקוצעית של עורכי דין ואיך להתמודד עם חברת הביטוח דחתה את תביעתכם.

רשלנות עורך דין בהסכם פשרה

מאמר העוסק בשאלה מהי רשלנות עורך דין בהסכם פשרה. עורך דין חייב לקבל את הסכמת הלקוח לפני פשרה. עליו להסביר ללקוח את מהות ותנאי הפשרה. נדון במאמר בסעיף 79 א לחוק ומה החובות המוטלות על עורך הדין בהקשר לכך. עורך הדין צריך לנסח את הסכם הפשרה בצורה מיטבית שתגן על הלקוח. קראו עוד במאמר.

דילוג לתוכן