הפסקת ייצוג עורך דין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מאמר זה יעסוק בהפסקת ייצוג עורך דין בבית משפט והתפטרות עורך דין מייצוג. נדון מתי עורך דין רשאי להתפטר, מתי הלקוח יכול לפטר את עורך הדין ומה ההשלכות לכך.

הפסקת ייצוג עורך דין על-ידי הלקוח

לקוח יכול בכל עת להפסיק את הייצוג של עורך הדין בבית המשפט ולפטרו. בין עורך דין לבין לקוח שוררים יחסי אמון. על-כן לא ניתן כמובן לכפות על הלקוח ייצוג של עורך דין. כאשר הלקוח מעוניין להפסיק את הייצוג עליו להודיע זאת לעורך הדין ולבית המשפט.

שכר טרחה במקרה של הפסקת ייצוג

שאלת תשלום שכר הטרחה תלויה בהסכם שכר הטרחה שנחתם בין הצדדים.

אם נקבע שעורך הדין יקבל שכר לפי שעות או על-פי ביצוע פעולות אז לא אמורה להתעורר בעיה. עורך הדין יקבל את השכר על-פי השעות שעבד או הפעולות שביצע עד להפסקת הייצוג.

כאשר עורך הדין אמור לקבל את שכרו כאחוז מסוים מתוך סכום הזכייה בתביעה אז התשובה תלויה בהסכם שנחתם.

אם ההסכם קובע מה יהיה אחוז השכר שישולם במקרה של הפסקת ייצוג קיים סיכוי גבוה שבית משפט ייתן תוקף להסכם כל עוד לא מדובר בתנאים קיצוניים.

יצוין שוועדת שכר טרחה בלשכת עורכי הדין רשאית לקבוע לגבי שכר שמותנה בתוצאות האם הנו מופרז.

כאשר אין בהסכם התייחסות לשכר הטרחה לאחר הפסקת ייצוג, כל עוד הפסקת הייצוג הנה בתום לב, עורך הדין יהיה זכאי לקבל שכר טרחה ראוי בהתאם למידת השקעתו בתיק. כלומר, יהיה צורך לבחון אלו פעולות בוצעו בתיק. באיזה שלב הופסק הייצוג. אלו פעולות נותר לבצע בתביעה. בהתבסס על כל אלו ייקבע שכר הטרחה.

הפסקת ייצוג עורך דין

התפטרות עורך דין

עורך הדין רשאי להפסיק את הייצוג רק לאחר שקיבל את אישור בית המשפט לכך. יכולים להיות מקרים שבהם בית משפט לא יאשר את הפסקת הייצוג ויורה לעורך הדין להמשיך לייצג. למשל אם התיק מצוי בשלביו הסופיים והחלפת הייצוג תגרום לעיכוב בשמיעת התיק. יחד עם זאת, ברוב המקרים בית המשפט יאשר את הפסקת הייצוג.

התפטרות עורך דין עלולה להיות הפרה של כללי האתיקה אם אין כל סיבה ראויה להתפטרות.

שכר הטרחה במקרה של התפטרות

אם הלקוח שילם לעורך הדין שכר טרחה עבור הטיפול המשפטי ועורך הדין התפטר מבלי לבצע את אותן פעולות שעוברן קיבל תשלום הוא יידרש להחזיר את התשלום. אם עורך הדין היה אמור לקבל תשלום על בסיס הצלחה אזי יתכן שהוא לא יהיה זכאי לכל תשלום.

התפטרות עורך דין עקב פעולות פסולות או מסיבות שתלויות בלקוח עשויות לזכות את עורך הדין בתשלום שכר טרחה.

אם עורך הדין התרשל בייצוג שלכם אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר. משרדנו מתמחה בתביעות רשלנות מקצועית של עורכי דין. למידע נוסף בנושא ראו: רשלנות עורך דין.

צרו עמנו קשר בטלפון 03-6952017 או השאירו פרטים בטופס צור קשר.

דילוג לתוכן