ביטוח אחריות מקצועית של עורכי דין

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

קיימת סברה מוטעית כי מוטלת חובה על עורכי דין להיות מבוטחים בביטוח אחריות מקצועית. לצערנו חובה כזאת אינה קיימת. מוטב שלשכת עורכי הדין תחייב עורכי דין לבטח עצמם בביטוח אחריות מקצועית של עורכי דין. עורכי הדין מטפלים לעיתים בעסקאות ובתביעות בסכומים של מיליוני שקלים. מצופה כי יבטחו עצמם. אולם, חלק ניכר מעורכי הדין אכן מבוטחים. חברות הביטוח המובילות בביטוח זה הנן מנורה, מגדל ואיילון.

אנו מייצגים לקוחות בתביעה נגד ביטוח האחריות המקצועית. כמו כן אנו מייצגים עורכי דין שחברת הביטוח דחתה בעניינם את הכיסוי.

מהו ביטוח אחריות מקצועית של עורכי דין ?

ביטוח אחריות מקצועית של עורכי דין מכסה נזקים שנגרמו ללקוחות עקב רשלנות של עורך הדין. יצוין כי הביטוח אינו מכסה פעולות פסולות שביצע עורך הדין בזדון (פליליות).

הפוליסה מכסה תביעות שהוגשו נגד עורך הדין בתקופת הביטוח. בשונה למשל מפוליסת ביטוח רכב שהתאריך הקובע הנו יום התאונה. בפוליסת אחריות מקצועית התאריך הקובע הוא יום קבלת התביעה (או ההודעה על הרשלנות). בחלק מהפוליסות קיימת דרישה שארוע הרשלנות יתרחש גם הוא בתקופת הביטוח. ניתן לקבוע גם תקופה רטרואקטיבית שתחול.

לעיתים עורך הדין מודע לכך שהוא התרשל (גם אם הלקוח אינו מודע לכך). אם עורך הדין יודיע על כך לחברת הביטוח, זה ייחשב גם כתביעה שתכוסה ע"י חברת הביטוח. לכן בפוליסה המשמעות של תביעה הנה רחבה. היא כוללת תביעה משפטית, מכתב דרישה, וגם ידיעה של עורך הדין על מקרה שעלול להוביל לאלה.

תביעה נגד ביטוח אחריות מקצועית

לאחר שחברת הביטוח תקבל הודעה על תביעה או מכתב דרישה היא תבצע מס' פעולות. חברת הביטוח תבדוק האם הביטוח תקין. כלומר האם התביעה הוגשה בתוך תקופת הביטוח. האם המקרה ארע לפני שהחלה הפוליסה ועורך הדין ידע על כך. היא תבדוק האם תביעת הלקוח מוצדקת. מה סיכויי התביעה ומהי הערכת הסיכון שלה.

חברת הביטוח תמנה עורך דין חיצוני שייצג את עורך הדין הנתבע. לעיתים חברת הביטוח דוחה את הכיסוי הביטוחי. במקרה זה עורך הדין הנתבע ייצג את עצמו. הוא יוכל גם להגיש הודעת צד ג' כנגד חברת הביטוח. אגב, גם הלקוח יכול לתבוע את חברת הביטוח. הלקוח יכול לטעון שדחיית הכיסוי אינה מוצדקת.

אם בסופו של יום התביעה נגד עורך הדין תתקבל חברת הביטוח תישא בתשלום ללקוח.

מתי עלולה חברת הביטוח לדחות את הכיסוי

חברת הביטוח תדחה את הכיסוי הביטוחי במס' מקרים אפשריים כגון:

  • עורך הדין הנתבע ביטח את עצמו לאחר שידע על אפשרות התביעה כנגדו.
  • מיוחסים לעורך הדין מעשים פליליים.
  • עורך הדין לקח על עצמו התחייבויות חוזיות שאינן מבוטחות.
  • תביעות לעניין החזר שכר טרחה.

משרדנו מתמחה הן בתביעות ביטוח והן בתביעה נגד עורך דין

לצורך התייעצות ראשונית לגבי תביעה נגד עורך דין ניתן להתקשר לטלפון 03-6952017.

ניתן למלא טופס – צור קשר

מידע נוסף ניתן למצוא: רשלנות עורך דין

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום

ונשמח לעמוד לרשותכם

דילוג לתוכן