תאונת עבודה מי משלם

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

תאונת עבודה מי משלם את הזכויות המגיעות לכם ? עובד שנפגע בתאונת עבודה יכול לממש את הזכויות שלו בביטוח לאומי. כמו כן, אם התאונה נגרמה עקב רשלנות המעסיק ניתן להגיש תביעה גם כנגדו.

תאונת עבודה מי משלם ? ביטוח לאומי

עובדים מבוטחים בביטוח לאומי בין היתר למקרה של תאונת עבודה. לאחר התאונה תהיו זכאים לדמי פגיעה ובמקרים מסוימים לקצבת נכות מעבודה למשך כל ימי חייכם (נסביר בהמשך).

תוכן עניינים

תאונת עבודה מי משלם

דמי הפגיעה

דמי הפגיעה משולמים עבור ה- 90 ימים הראשונים שבהם העובד איבד את כושר עבודתו עקב תאונת העבודה.
סכום דמי הפגיעה ליום לעובד נקבע על-פי 75% מהכנסת העובד החייבת בדמי ביטוח ב-3 החודשים שקדמו ל-1 בחודש שבו חדלתם לעבוד עקב הפגיעה, לחלק ב-90. השכר הקובע לצורך תשלום דמי הפגיעה נגזר מהשכר הבסיסי, שעות נוספות, עמלות, החזר הוצאות ביגוד, הבראה. אם עבדתם ב- 2 מקומות עבודה וכתוצאה מהתאונה נעדרתם משניהם דמי הפגיעה יחושבו משניהם.
עובדים שלא קיבלו את מלוא המשכורת ב-3 החודשים שקדמו לפגיעה, עשויים לקבל דמי פגיעה על בסיס שכר מלא אך עליהם להמציא לביטוח לאומי אישורים המעידים על כך שלא קיבלו שכר מלא בגלל סיבות מוצדקות.
דמי הפגיעה המקסימאליים לא יעלו על 1,114.38 ש"ח ליום (נכון ל-2021).
לצורך קבלת דמי הפגיעה עליכם להגיש לביטוח לאומי תביעה לתשלום דמי פגיעה והודעה על תאונת עבודה.
הביטוח הלאומי לא ישלם לכם דמי פגיעה עבור יום הפגיעה והמעסיק אמור לשלם את שכרכם ליום זה.

תאונת עבודה מי משלם עבור היעדרות עד 12 יום ?

אם נעדרתם פחות מ-12 יום ביטוח לאומי ישלם לכם דמי פגיעה החל מהיום השלישי שלמחרת יום הפגיעה.
עבור ימי ההיעדרות הראשון והשני שלמחרת הפגיעה המעסיק ישלכם לכם דמי מחלה בהתאם לחוק. על יום המחלה הראשון לא תהיו זכאים לשכר, ועבור היום השני תהיו זכאים ל- 50% מהשכר. החל מהיום השלישי תהיו זכאים לתשלום מביטוח לאומי כאמור.

תאונות עבודה מי משלם עבור היעדרות מעל 12 יום ?

אם נעדרתם 12 יום ומעלה ביטוח לאומי ישלם לכם את דמי הפגיעה החל מהיום השני לתאונה וכאמור המעסיק ישלם עבור יום הפגיעה עצמו.
באופן מעשי המעסיק ישלם את דמי הפגיעה במשך 12 הימים הראשונים שכן המוסד לביטוח לאומי יגבה לאחר מכן את התשלום מהמעסיק. מהטעם הזה לעיתים המעסיקים לעיתים מתעקשים שלא לחתום על טפסי הביטוח הלאומי. דעו שגם אם המעסיק מערים קשיים אתם זכאים לדמי הפגיעה ואל תוותרו. פנו אלינו ונסייע לכם.
ישנם מעסיקים שקיבלו אישור מביטוח לאומי לשלם את דמי פגיעה לעובדיהם ישירות והביטוח הלאומי יחזיר להם את הכספים ששילמו (למעט את דמי הפגיעה עבור שנים עשר הימים הראשונים כאמור).

המשך אי כושר, נכות זמנית וקבועה

ומה לגבי ההמשך ? מי ישלם לכם אם גם לאחר 90 ימי הפגיעה נותרתם מוגבלים לאחר תאונת עבודה ?
לאחר שמיציתם את 90 הימים של דמי הפגיעה עליכם להגיש לביטוח לאומי טופס תביעה לקביעת דרגת נכות. לאחר הגשת הטופס תיבדקו על-ידי ועדה רפואית של הביטוח הלאומי שתקבע האם נותרה לכם נכות זמנית או קבועה ומה שיעור הנכות.

עבור נכות של 100% תהיו זכאים לקצבה חודשית בסכום דמי הפגיעה שקיבלתם המגיעים כפול 30 עד למקסימום הקבוע בחוק. אם תיקבע לכם נכות הפחותה מ 20% תהיו זכאים למענק חד פעמי ולא לקצבה. מענק הנכות מעבודה שווה לקצבה חודשית כפול 43.

תשלום קצבה או מענק ישולמו לפי הנכות כדלקמן:
נכות זמנית בשיעור של 9% עד 100% מזכה בקבלת קצבה חודשית בהתאם לשיעור הנכות.
אם תיקבע לכם נכות לצמיתות שנעה 9% עד 19.99%- תקבלו כאמור מענק חד פעמי.
דרגת נכות לצמיתות בשיעור של 20% עד 100% תזכה אתכם בקצבה חודשית בהתאם לגובה הנכות.
נכות לצמיתות בשיעור הפחות מ-9% אינה מזכה בתשלום.

תאונת עבודה מי משלם במקרה של רשלנות המעסיק

אם התאונה ארעה מאחר והמעסיק התרשל ולא סיפק לכם סביבת עבודה בטוחה ניתן להגיש כנגדו תביעה לבית המשפט. בית משפט יפסוק לכם פיצוי לפי גובה הנכות שתיקבע לכם. שימו לב, הנכות שביטוח לאומי אינה מחייבת את בית המשפט ולא ניתן להסתמך עליה. על מנת להוכיח את גובה הנכות יש להגיש חוות דעת מומחה רפואי. יחד עם זאת בית משפט יקזז מסכום הפיצוי את התגמולים שקיבלתם מביטוח לאומי. גם אם לא פניתם בתביעה לביטוח לאומי יבוצע לכם קיזוז של הסכומים שהייתם מקבלים. לכן בכל מקרה יש להגיש תביעה לביטוח הלאומי.
תביעה נגד המעסיק יש כמובן להגיש באמצעות עורך דין תאונות עבודה ולא לבד.
למידע נוסף לגבי אופן חישוב הפיצויים ראו: פיצויים תאונת עבודה

ביטוחים פרטיים

עובדים רבים לא מודעים שהם מבוטחים במסגרת קרן הפנסיה שלהם או ביטוח המנהלים למקרה של אובדן כושר עבודה. כיסוי זה מקנה לכם תשלום חודשי במקרה שאתם לא יכולים להמשיך לעבוד כולל עקב תאונת עבודה (או מכל סיבה של מחלה אחרת). במקרה זה אין חשיבות האם המעסיק התרשל או לא. אם תוכיחו שאיבדתם את יכולת העבודה שלכם תהיו זכאים לפיצוי החודשי.
למידע נוסף ראו: עורך דין אובדן כושר עבודה.

אם נגרמה לכם תאונה וברצונם לבדוק את הזכויות המגיעות לכם אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר. למידע נוסף צרו איתי קשר בטלפון 03-6952017 או השאירו פרטים בטופס צור קשר.

משרד עורך דין יואב רונקין מוביל בארץ בתחום תביעות הביטוח והנזיקין. לעו"ד יואב רונקין ניסיון רב בניהול תביעות תאונות עבודה והשגת פיצויים משמעותיים לנפגעי עבודה. המשרד ממוקם ברחוב תובל 40 ברמת גן (מגדל ספיר) קומה 6.

דילוג לתוכן