תביעה נגד קרנית, תאונה ללא ביטוח

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מתי נגיש תביעה נגד קרנית ? קיימים מקרים בהם אדם אשר נפגע בתאונת דרכים אינו מבוטח בביטוח חובה. מקרה זה יכול להתרחש למשל בתאונת פגע וברח של הולך רגל. כאשר הנהג הפוגע נהג ללא ביטוח חובה. על-מנת שנפגעים אלו יזכו לפיצוי הוקם בחוק תאגיד בשם קרנית. קרנית אמורה לפצותם במקרה של תאונת דרכים בה כאמור לא ניתן לתבוע את המבטח.

משרדנו מתמחה בתביעות נגד קרנית ובייצוג נתבעים בתביעות שמוגשות נגדם על-ידי קרנית.

להלן חלק מהמקרים בהם ניתן לתובע את קרנית:

תביעה נגד קרנית בתאונת פגע וברח

תאונה בה זהות הנהג הפוגע אינה ידועה. לרוב מדובר על תאונת דרכים בה נפגע הולך רגל וכאשר פרטי הרכב הפוגע אינם ידועים. יצוין כי הנטל להוכיח שאכן אירעה תאונת דרכים מוטלת על הנפגע או על עזבונו (במקרה והנפגע מצא את מותו בתאונה). לעניין נטל ההוכחה הנכם מוזמנים לעיין בפסק דין תאונת פגע וברח בו טיפל משרדנו. ברור שתביעה זו יש להגיש באמצעות עורך דין המתמחה בתאונות דרכים.

 

אין לנהג הפוגע ביטוח או שהביטוח שלו אינו מכסה את התאונה

לעיתים במקרה של תאונת דרכים ידוע מי הנהג.  אולם מסתבר שלנהג הפוגע אין ביטוח חובה או שהביטוח שלו אינו מכסה את התאונה. למשל במקרה של נהיגה בזמן שלילה. במקרה זה הנפגע רשאי לתבוע את קרנית בגין נזקי הגוף אשר נגרמו לו.

 

נהיגה ללא ביטוח בהיתר של בעלי הרכב

לעיתים עלול אדם לנהוג ברכב של אחר (כגון ברכב של מעסיק או של חבר). הבעלים של הרכב התיר לנהג לנהוג בו אולם הרכב אינו מבוטח כראוי. במצב דברים זה, היה ומתרחשת תאונת דרכים רשאי הנהג לתובע את קרנית ובלבד שיוכיח שהוא לא ידע כי הרכב אינו מבוטח. כן שלא היה עליו לדעת בנסיבות העניין שהרכב אינו מבוטח. המבחן האם היה על הנהג לדעת על-כך שהרכב אינו מבוטח תלוי בנסיבות המקרה.

כך, בהתאם לפסיקה, על-פי רוב, לא מצפים מעובד שנהג ברכב של מעסיקו לוודא האם הרכב מבוטח בביטוח חובה, והנפגע יהיה רשאי לתבוע את קרנית.

 

תביעה נגד קרנית של תלויים בנהג חסר ביטוח

אם אדם אשר נהג ברכב ללא ביטוח מצא את מותו בתאונת הדרכים, התלויים בו (בני הזוג, ילדים והורים) זכאים לתבוע את קרנית.

 

תביעת נזיקין

יצוין כי נהג אשר לא היה מבוטח ונפגע בתאונת דרכים ע"י רכב אחר אינו זכאי לתובע את קרנית. עדיין עומדת בפניו הדרך לתבוע את הנהג ואת הביטוח של הרכב הפוגע בתביעת נזיקין רגילה.

בשונה מתביעה על-פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים. במקרה זה, על הנפגע להוכיח שהנהג של הרכב השני היה אשם בתאונה. יחד עם זאת, יתכן ובסופו של יום הפיצוי שייתקבל בתביעת הנזיקין יהיה גבוה יותר מאשר הפיצוי שהיה מתקבל לו הייתה התביעה מוגשת על-פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים.

כאמור, בטרם הגשת תביעה מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתביעות תאונות דרכים. נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.

 

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום
ונשמח לעמוד לרשותכם