תאונת דרכים עם טרקטורון

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

עברתם תאונת דרכים עם טרקטורון או עם רכב שטח אחר? במאמר זה נסביר האם אתם זכאים לפיצוי ומה לעשות לאחר תאונת דרכים עם טרקטורון.
עו"ד יואב רונקין מתמחה בתביעות תאונות דרכים, בעל ניסיון של 20 שנה בייצוג נפגעי תאונות דרכים.

תאונת דרכים עם טרקטורון

מאמר זה עוסק בתאונת דרכים עם טרקטורון אך האמור בו נכון גם לרכבי שטח אחרים כגון פולריס.
בתקנות התעבורה מוגדר טרקטורון כרכב המיועד לשימוש בדרך שאינה סלולה שנתקיימו בו כל אלה:

(1) הוא נע על ארבעה גלגלים לפחות;
(2) אופן הישיבה עליו הוא כשרגלי הנהג משני צדי המושב;
(3) ההיגוי שבו נעשה באמצעות כידון;
(4) הוא מיועד להסעה של עד שני נוסעים כולל הנהג;
(5) נפח מנועו אינו עולה על 1,500 סמ"ק;
(6) הוא צוין ברישיון הרכב כטרקטורון;

תקנות התעבורה קובעות לגבי נהיגה בטרקטורון:

(א) לא ינהג אדם בטרקטורון בכביש אלא לשם חצייתו או כאשר הנסיעה היא בכביש שבתחום מושב או קיבוץ.
(ב) מהירות נסיעתו של טרקטורון לא תעלה על 40 קמ"ש.
(ג) הנוהג בטרקטורון לא יסיע עליו אדם נוסף אלא אם כן קיבל היתר לכך מאת רשות הרישוי וההיתר נרשם ברשיון הרכב.
(ד) לא ינהג אדם בטרקטורון ולא ירשה לאחר לנסוע עליו אלא אם כן הנוהג וכל נוסע חובשים קסדת מגן שסומנה כאמור בפרט 9 לחלק ג' בתוספת השניה, ובלבד שמבנה הקסדה יכסה את אפרכסת האוזן, והיא תהיה קשורה ברצועה שתמנע את נפילתה בשעת הנסיעה.

תוכן עניינים

תאונת דרכים עם טרקטורון

ביטוח חובה לטרקטורון

כמו כל כלי רכב אחר אסור לנהוג על טרקטורון או על רכב שטח אחר ללא ביטוח חובה. אם נהגתם על טרקטורון עם ביטוח חובה ונפצעתם בתאונה תוכלו לתבוע ולקבל פיצויים מחברת הביטוח. אם לטרקטורון לא היה ביטוח תוכלו לקבל פיצוי רק במקרה שבתאונה היה מעורב רכב אחר ונהגו היה אשם בתאונה. שימו לב, אם הרכבתם מישהו על הטרקטורון ולא היה לכם ביטוח חובה והוא נפצע בתאונה אתם חשופים לתביעה. במקרה כזה הנפגע יתבע את קרנית (גוף הנועד לפצות נפגעים חסרי ביטוח) וקרנית תחזור אליכם ואל בעל הטרקטורון בתביעת שיפוי. גם אם פגעתם באדם אחר ואין לכם ביטוח חובה תהיו חשופים לתביעה מקרנית. למידע נוסף ראו תביעה נגד קרנית.

אם נפגעתם מכלי רכב אחר והוא אשם בתאונה תוכלו לתבוע את ביטוח החובה של הרכב הפוגע כאמור. לכתב התביעה יש לצרף חוות דעת מומחה רפואי שיקבע את גובה הנכות שנותרה לכם עקב התאונה.

תביעת ביטוח חובה של טרקטורון

אם כאמור נפגעתם בתאונה עם טרקטורון שהיה מבוטח בביטוח חובה אתם זכאים לקבל פיצוי מחברת הביטוח. כמובן שבמקרה כזה יש לפנות לעורך דין תאונות דרכים על מנת שיגיש בשמכם את התביעה. לכתב התביעה יש לצרף בקשה למינוי מומחים רפואיים. בית משפט ימנה מומחים בתחומים שבהם נפגעתם. מומחים אלו יקבעו את הנכות שנותרה לכם. נכון הדבר שבית משפט אינו מחויב לקביעת המומחים אך ברוב המקרים בית משפט מאמץ את קביעותיהם. ככל שהנכות שנקבעה גבוהה יותר כך הפיצוי שתקבלו יהיה גבוה יותר.

הפיצויים בתאונת טרקטורון

לאחר שנקבעה הנכות הרפואית תהיו זכאים לפיצויים על-פי ראשי נזק שונים.

כאב וסבל: בתביעה נגד ביטוח החובה הסכום המקסימאלי בגין כאב וסבל שניתן לקבל הוא כ- 180,000 ₪. אך סכום זה מבטא נכות של 100%. לכן יש לכפול את הנכות שנקבעה לכם ב 180,000 ₪ וזה הפיצוי שתקבלו. בתביעות נזקין של תאונה ללא ביטוח חובה אין הגבלה בחוק לפיצוי שניתן לקבל בגין כאב וסבל כפי שקיימת כאמור לעיל. בית משפט יפסוק כאב וסבל על-פי הנכות שנקבעה.

אובדן השתכרות לעבר ולעתיד: תהיו זכאים לפיצוי עבור אובדן השכר שנגרם וייגרם לכם בעתיד עקב הפגיעה והנכות התפקודית שנגרמה בתאונה. הנכות התפקודית הנה ההגבלה ביכולת העבודה שנגרמה לכם עקב הנכות הרפואית. לגבי אובדן השכר לעתיד לרוב בית משפט יכפול את הנכות התפקודית שלכם בשכר שאותו הרווחתם לפני התאונה. את התוצאה יהוונו עד לגיל הפסקת העבודה – 67. במקרה של קטינים לרוב החישוב מבוצע מתוך השכר הממוצע במשק.

הוצאות רפואיות: תהיו זכאים לפיצוי עבור ההוצאות הרפואיות שהוצאתם ותוציאו בעתיד. לאור העובדה שהטיפול הרפואי ניתן דרך קופות החולים וברובו אינו כרוך בתשלום הפיצוי שלרוב נפסק אינו גבוה במיוחד.

עזרת צד ג': לנפגע ניתן פיצוי עבור העזרה שהוא נזקק לקבל מגורמים מקצועיים ומבני משפחה לאחר התאונה ואף לעתיד. בתאונות קשות שבהן הנפגע נדרש לשירותי סיעוד הוא יהיה זכאי להחזר הוצאות סיעוד (פיצוי אשר יכול להגיע למיליוני שקלים במקרים של נפגעים שנותרו משותקים).

מה לעשות לאחר תאונת טרקטורון ?

תעדו את הפגיעה ואם יש עדים לתאונה רשמו את פרטיהם. במקרה של תאונה עם כלי רכב אחר כאשר לטרקטורון אין ביטוח זה עשוי לסייע לכם להוכיח את אשמתו של נהג הרכב הפוגע.
התייעצו עם עורך דין המתמחה בתחום שיסביר לכם כיצד להתנהל ואלו מסמכים להשיג.
הוציאו אישור משטרה על התאונה.
בצעו בדיקות רפואיות, צילומים, טיפולי פיזיותרפיה ואספו את החומר הרפואי.

סיכום תאונת דרכים טרקטורון

טרקטורון עלול להיות כלי מסוכן המיועד לנהיגת שטח. גם אם אתם נוסעים בו לעיתים רחוקות הקפידו לבטחו בביטוח חובה. ביטוח זה יאפשר לכם לקבל פיצוי אם חס וחלילה תיפגעו בתאונה ויגן עליכם מפני תביעה אם תפגעו באדם אחר. אם נפגעתם בתאונה אתם מוזמנים להתייעץ עמנו.

צרו עמנו קשר בטלפון 03-6952017 או השאירו פרטים בטופס צור קשר.

דילוג לתוכן