תאונה עם רישיון נהיגה זר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

האם קיים כיסוי ביטוחי לאדם שעבר תאונה בעת שנהג עם רישיון נהיגה זר?

על מנת לתת מענה לשאלה זו יש לבדוק את מעמד התשובות של הנהג בעת התאונה.

תושב זר שנוהג עם רישיון נהיגה זר

על-פי תקנות התעבורה, מי שאינו תושב ישראל ובידו רישיון נהיגה בתוקף רשאי לנהוג עם רישיון הנהיגה הזר במשך שנה מיום כניסתו האחרונה לארץ. כניסתו האחרונה לארץ מוגדרת ככזאת שלפניה שהה מחוץ לארץ במשך 3 חודשים רצופים לפחות.

לכן אם האדם היה מחוץ לארץ במשך 10 ימים ולאחר מכן נהג עם הרישיון הזר במשך שנה ועבר תאונה הוא לא ייחשב כמי שנהג עם רישיון בר תוקף.

תוכן עניינים

 

תאונה – נהיגה עם רישיון זר

יחד עם זאת בפוליסת ביטוח החובה התקנית קיים סעיף שאומר שאם הנהג היה בעל רישיון בתוקף במועד כלשהו במשך 24 חודשים שקדמו לתאונה ובעת התאונה לא היה פסול מלקבל או להחזיק ברישיון חברת הביטוח לא תהיה פטורה מתשלום.

קיימים פסקי דין אשר קבעו שאם הנהג עשה שימוש ברישיון הזר שימוש מעל לשנה אך ב- 24 חודשים שקדמו לתאונה היה מועד שבו רישיון הנהיגה הזר היה בתוקף יהיה כיסוי ביטוחי.

לשם המחשה ניקח את הדוגמא הבאה:

תושב זר נכנס לארץ לאחר שלא היה בה יותר מ 3 חודשים ביום 03.01.2003. על-פי התקנות מותר לו לנהוג באמצעות רישיון הנהיגה הזר במשך 12 חודשים כלומר עד ליום 03.01.2004. התאונה ארעה ביום 01.01.2006. מאחר וביום 03.01.2004 היה לנהג תוקף לרישיון ולא חלפו יותר מ 24 חודשים מיום זה ועד לתאונה אמור להיות לו כיסוי ביטוחי.

רישיון נהיגה זר לתושב ישראל

בהתאם לתקנות התעבורה:

"תושב ישראל אשר שהה מחוץ לישראל במשך תקופה של שנה רצופה אחת לפחות, בשנתיים שלפני יום כניסתו האחרונה לישראל, ובידו רישיון נהיגה זר בר-תוקף, יראו אותו כבעל רישיון נהיגה בר-תוקף בישראל, ברכב המתאים לדרגת רישיון הנהיגה הזר שלו, בתנאים האמורים בפסקאות (1) ו-(1א) שבתקנה 567(א), למשך שנה אחת מיום כניסתו האחרונה לישראל; לעניין תקנה זו, "כניסתו האחרונה לישראל" – שלפניה הוא שהה מחוץ לישראל תקופה של 14 ימים רצופים."

כלומר אדם שחזר לארץ לאחר ששה בחו"ל לפחות שנה רצופה מתוך השנתיים יוכל לנהוג תחת רישיון זה למשך שנה נוספת.

גם במקרה זה ניתן לעשות שימוש בסעיף בפוליסה הנותן ארכה של 24 חודשים שבהם היה לנהג רישיון בתוקף.

ניהול תביעת תאונת דרכים של תושב זר

נפגע תאונת דרכים שהנו תושב זר או עולה חדש מוטב שיפנה לעורך דין תאונות דרכים שכן מדובר בתביעות מורכבות. יש לבדוק היטב האם הנפגע ייחשב כתושב או לא ומה היו מועדי כניסתו לארץ.

אם נפגעתם בתאונת דרכים קשה צרו עמנו קשר ונסייע לכם.

צרו עמנו קשר בטלפון 03-6952017 או השאירו פרטים בטופס צור קשר.

דילוג לתוכן