ערעור תאונות דרכים

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

רובנו למדנו בשיעורי האזרחות על זכות הערעור. בהינתן פסק דין, עומד לרשות הצדדים פרק זמן של כחודש וחצי בדרך כלל על מנת להגיש ערעור. אולם, בניגוד לתפיסה הרווחת, ערעור תאונות דרכים איננו משפט חדש, אלא ביקורת של ערכאה גבוהה יותר על החלטת בית המשפט הנמוך.

כך למשל, בית המשפט הדן בערעור לא יתערב בדרך כלל בממצאים עובדתיים של הערכאה הקודמת, אלא אם כן יש משהו חריג בקביעה העובדתית של אותה ערכאה.

 

יואב רונקין, עורך דין מומחה בתאונות דרכים

רובנו למדנו בשיעורי האזרחות על זכות הערעור. בהינתן פסק דין, עומד לרשות הצדדים פרק זמן של כחודש וחצי בדרך כלל על מנת להגיש ערעור. אולם, בניגוד לתפיסה הרווחת, ערעור איננו משפט חדש, אלא ביקורת של ערכאה גבוהה יותר על החלטת בית המשפט הנמוך. כך למשל, בית המשפט הדן בערעור לא יתערב בדרך כלל בממצאים עובדתיים של הערכאה הקודמת, אלא אם כן יש משהו חריג בקביעה העובדתית של אותה ערכאה.

 

ערכאת הערעור איננה מתערבת בממצאים עובדתיים

ההיגיון מאחורי התפיסה הזאת גורס, כי בית הדין קמא (כלומר הנמוך) הוא זה שראה את העדים והתרשם מאמינותם, ולכן הוא זה שמוסמך לקבוע קביעות עובדתיות. בית המשפט של הערעור, לא רואה את העדים, ולכן איננו מוסמך (במובן המעשי) לקבוע קביעות עובדתיות חרף אלה שקבע בית המשפט קמא.

מתי בכל זאת יעתר בית משפט לערעורים לבקשת עורך דין לתאונות דרכים ויתערב בקביעות עובדתיות? רק באותם מקרים חריגים בהם מתקיימות נסיבות מיוחדות, המצדיקות התערבות בקביעות אלה; או כאשר הקביעות העובדתית פשוט איננה מתקבלת על הדעת.

משמעות הדבר, כי לקביעות העובדתיות בערכאה הדיונית (הנמוכה) יכולה להיות משמעות מכרעת על התיק כולו, ולכן חשוב לפנות לייעוץ, סיוע וייצוג מעורך דין העוסק בתאונות דרכים. עורך דין המטפל בתאונות דרכים, יודע כי ישנה חשיבות גבוהה לקביעות העובדתיות האלה, ולכן יושקעו מירב המאמצים, כדי להבטיח כי הקביעות העובדתיות יהיו נכונות. רק על ידי ייצוג על ידי עורך דין העוסק בתאונות דרכים תוכלו להבטיח, כי עניינכם מוצג באופן הנכון בפני בית המשפט.

במידת הצורך יגיש עורך דין המתמחה בתאונות דרכים ערעור גם על קביעות עובדתיות, אולם חשוב להבין כי זהו תרחיש פחות רצוי. עורך דין תאונות דרכים הבקיא בתחום הוא הדרך היחידה להבטיח כי בית המשפט יקבל את התמונה הראייתית המלאה.

נקודה נוספת הנה שבית המשפט של הערעור לא ידון  בערעור על טענות שלא נידונו כלל בבית משפט שבה נוהלה התביעה. על-כן חשוב לטעון את כל הטענות החשובות במהלך ניהול המשפט. כך למשל, כידוע, בתביעות תאונות דרכים על מנת לבדוק מהי הנכות של הנפגע בית המשפט ממנה מומחים רפואיים מטעמו – וזאת לבקשת הנפגע. אם עורך הדין לא ביקש למנות מומחה בתחום רפואי מסוים לא ניתן יהיה לטעון בערעור לנכות שלא באותו תחום.

אם נפגעתם בתאונת דרכים אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ולתאם פגישת ייעוץ בטלפון 03-6952017 או למלא טופס צור קשר.

 

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום
ונשמח לעמוד לרשותכם