מהי תאונת דרכים

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מהי תאונת דרכים ? תאונת דרכים הינה מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב "שימוש ברכב מנועי" למטרות תחבורה. "שימוש ברכב מנועי" הינו נסיעה ברכב, כניסה לתוכו או ירידה ממנו, החנייתו, דחיפתו או גרירתו, טיפול או תיקון ברכב שנעשה במהלך הנסיעה בידי אדם.

מהי תאונת דרכים ?

אומנם על-פניו ההגדרה של תאונת דרכים נראית פשוטה אך ההגדרה בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975, אינה כה פשוטה ובמשך השנים התחבטו בתי המשפט, לא פעם, האם אירוע מסוים נופל לגדר תאונת דרכים.

על-מנת להימנע מסיבוך מיותר ננסה לפשט את ההגדרה של מהי תאונת דרכים אשר מזכה את הנפגע בפיצוי לפי החוק. אם כן, תאונת דרכים הינה מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב "שימוש ברכב מנועי" למטרות תחבורה. "שימוש ברכב מנועי" הינו נסיעה ברכב, כניסה לתוכו או ירידה ממנו, החנייתו, דחיפתו או גרירתו, טיפול או תיקון ברכב שנעשה במהלך הנסיעה בידי אדם [שזהו לא תחום עיסוקו], הידרדרות או התהפכות הרכב או התנתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו תוך כדי נסיעה, הינתקות או נפילה מרכב חונה שלא תוך כדי טיפולו שלא גם במסגרת עבודתו.

כמו כן, יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב שנגרמו בשל רכיב של הרכב או חומר שחיוניים לכושר נסיעתו, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי.

מהי תאונת דרכים

לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע:

כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב.
בעת שעמד הרכב במקום שמותר לחנות בו. תאונה שאירעה בעת הטענת הרכב או פריקתו כשהרכב עומד.

יצוין כי "רכב" לעניין חוק זה הינו רכב הנע בכוח מכני על פני הקרקע ועיקר ייעודו לשמש לתחבורה יבשתית, כגון רכבת, טרקטור וכיו"ב אך לא כיסא גלגלים, עגלת נכים ומדרגות נעות.
בטרם הגשת תביעה יש להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום אשר יציג את אופן קרות התאונה בצורה מדויקת ונכונה בהתאם להגדרות בחוק.

כנגד מי מגישים תביעה במקרה של תאונת דרכים ?

בשונה מתביעות של נזקי גוף אחרות (כגון תאונות עבודה, תאונה עקב נפילה וכיו"ב) בתביעת נזקי גוף בגין תאונת דרכים אין משמעות או כל חשיבות מי אשם בתאונה. נהג והנוסעים באותו רכב יגישו תביעה כנגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה (כאשר הנוסעים יגישו את תביעתם גם כנגד המבוטח).

בסופו של דבר, המבוטח או הנהג אינם מושפעים מהגשת התביעה שכן היה וקיים ביטוח לרכב מי שישלם את הפיצוי הינה חברת הביטוח. במקרה של הולך רגל התביעה מוגשת כנגד חברת הביטוח של נהג הרכב הפוגע.

מה עושים כאשר לנהג הרכב אין ביטוח ?

כאשר לנהג הרכב אין ביטוח חובה, או במקרה של תאונת פגע וברח, יש להגיש את התביעה כנגד קרנית – קרן הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים. הקרן הוקמה על-פי חוק על-מנת לפצות נפגעי תאונות דרכים אשר נפגעו בנסיבות בהן לא קיים לרכב הפוגע כיסוי ביטוחי.

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום
ונשמח לעמוד לרשותכם

דילוג לתוכן