מדריך לנפגע תאונת דרכים

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

אנו מתכבדים להציג בפניכם מדריך לנפגע תאונת דרכים זה. מטרת המדריך היא להסביר לכם מה לעשות לאחר תאונת דרכים. התנהלות נכונה תסייע לכם לקבל את הפיצוי המגיע לכם. אם נותרתם אם שאלות נוספות או שאתם זקוקים לייצוג מול חברת הביטוח אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר בטלפון 03-6952017.

מדריך לנפגע תאונת דרכים

כידוע חברות הביטוח הן גופים עסקיים ולכן יעדיפו לשלם כמה שפחות. חברות הביטוח יעשו כל שביכולתן לדחות את תביעתכם או להפחית מהחבות שלהן. מהטעם הזה עליכם לבצע את הפעולות הנכונות בכדי לקבל פיצוי עבור נזקי הגוף אשר נגרמו לכם בתאונת הדרכים. במדריך זה נסביר לכם על תביעות של נפגעי תאונות דרכים ואיך לקבל את הפיצוי המקסימאלי.

תוכן עניינים

הגדרת תאונת דרכים

על מנת לקבל פיצוי כנפגע תאונת דרכים בשלב הראשון יש לבדוק שאכן עברתם תאונת דרכים. על-פניו התשובה לשאלה האם עברתם תאונת דרכים נראית פשוטה. אך אין בהכרח זה נכון תמיד. אכן קיימים מקרים שהסוגייה הזאת לא תעלה כלל. למשל, אדם נהג ברכב ונפגע מרכב אחר. במקרה זה ברור שמדובר בתאונת דרכים. אך קיימים מקרי ביניים שבהם בית משפט יידרש לברר קודם האם אכן מדובר בתאונת דרכים כהגדרתה בחוק.

למשל, נהג צועד לרכבו על מנת להיכנס אליו ולנסוע. כאשר הוא פותח את הדלת הוא מועד עקב בור בכביש. האם במקרה זה התאונה תסווג כתאונת דרכים ? מקרה נוסף – אדם נוהג ברכבו. הרכב מתחמם ולכן הוא עוצר בצד הכביש. בעת שהוא פותח את מכסה המנוע הוא נכווה ממים רותחים של המנוע. האם מדובר בתאונת דרכים ?

במיוחד באותם מקרי ביניים יש לברר האם ניתן כלל להגיש תביעת תאונת דרכים. על-כן, המלצתינו בשלב הראשון היא לפנות לעורך דין המתמחה בתאונות דרכים ולהתייעץ עמו. אם אכן עברתם תאונת דרכים חשוב שתדעו להציג את אופן קרות התאונה באופן מדויק. מסירת גרסה לא נכונה או לא מדויקת בגופים שונים (כגון במשטרה או בבית החולים) באשר לאופן קרות התאונה עלולה לפגוע בתביעתכם.
למידע נוסף באשר להגדרת תאונת דרכים קראו את המאמר מהי תאונת דרכים.

רשמו את פרטי המעורבים ותעדו

אם מצבכם הרפואי מאפשר זאת לאחר התאונה רשמו או צלמו את הפרטים הרלוונטיים של המעורבים. יש לתעד את שמות הנהגים, שם חברת הביטוח (חובה ומקיף), מספר פוליסה, מספר רישוי של הרכבים המעורבים. צלמו את מיקום הרכבים ואת הפגיעות.

פנו למשטרה והוציאו אישור על התאונה

לאחר התאונה יש לפנות למשטרה ולהוציא אישור של המשטרה על התאונה. לא חייבים להוציא את האישור מייד לאחר התאונה. ראו במאמר זה איך להוציא אישור משטרה על תאונת דרכים.

מדריך לנפגע תאונת דרכים

תיעוד רפואי

לאחר התאונה פנו מהר ככל הניתן וקבלו טיפול רפואי. מעבר לעובדה שאדם שנפגע בתאונה כלשהי צריך לקבל טיפול רפואי, זה יסייע לכם גם בתביעה. צריך להבין, בתביעות תאונות דרכים בית משפט ימנה מומחה רפואי על מנת שיקבע את הנכות שנגרמה לכם בתאונה.

אם תחזיקו בתיעוד רפואי ממועד הסמוך לאחר התאונה וככל שיהיה לכם חומר רב יותר כך ייטה המומחה לקבוע שקיים קשר בין התאונה לבין הפגיעות. כמו כן, זה עשוי להגדיל את שיעור הנכות שייקבע.

לדוגמא, בלט דיסק בחוליות הגב עלול להיגרם עקב תאונה אך גם עלול להיגרם מתחלואה טבעית וללא חבלה כלשהי. לכן ניקח לדוגמא אדם שנפגע בתאונה וחש כאבים בגב אך הוא לא פנה לבית חולים או לרופא מייד לאחר התאונה. רק לאחר מספר חודשים שהכאבים נמשכו הוא פנה לרופא שאבחן שנגרמו לו בלטי דיסק.

במצב כזה כאשר ימונה מומחה מטעם בית המשפט הוא עלול לקבוע שאין קשר בין בלטי הדיסק לתאונת הדרכים. כך, המומחה יכול להסיק מכך שהנפגע לא פנה לבית חולים זמן קצר לאחר התאונה, שהתאונה לא הייתה קשה ולכן לא גרמה לבלטי הדיסק. כמו כן, הוא יוכל להסיק שבלטי הדיסק אירעו בכלל לאחר התאונה.
למידע נוסף ראו מומחים רפואיים.

הוצאות

הקפידו לשמור על כל קבלה שקשורה בהוצאה כספית שהוצאתם עקב התאונה. למשל קבלות על נסיעה במוניות או בתחבורה ציבורית לקבלת טיפול רפואי, קבלות על רכישת תרופות, אביזרים רפואיים. אם התחלתם להעסיק עוזרת עקב התאונה רשמו את הסכומים ששילמתם לה.

מתי לחזור לעבודה לאחר תאונת דרכים

רבים שואלים אותנו מתי לחזור לעבודה לאחר תאונת דרכים. תשובתנו היא שעליכם לחזור לעבוד כאשר מצבכם הרפואי מאפשר זאת. בסופו של דבר הפיצוי עבור הפסדי השכר שנגרמו לכם (וייגרמו בעתיד) ייקבע בעיקר על-פי גובה הנכות שבית משפט יקבע לכם.

אם נפגעתם קשה בתאונה אז ממילא ככל הנראה לא תוכלו לחזור מהר לעבודה. במקרה כזה אם נותרה לכם נכות רפואית גבוהה בית משפט יפסוק לכם את מלוא הפסדי השכר. אך אם הפציעה אינה קשה אנו לא ממליצים להישאר בבית בשביל "לנפח" את התביעה. אם לא תיקבע לכם כלל נכות (או שתיקבע נכות נמוכה) לא תהיה שום משמעות לכך שישבתם בבית ולא תקבלו פיצוי עבור תקופה זאת.

כנגד מי נגיש את התביעה?

התביעה תוגש נגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב שבו נהגתם או שבו נסעתם. התביעה לא תוגש כנגד חברת הביטוח של הרכב שפגע בכם ולכן אין משמעות למי אשם בתאונה. חריג אחד לכך הוא במקרה שלרכב שבו נהגתם לא היה ביטוח חובה או שהוא אינו מכסה את הנהג. במקרה זה תוגש תביעה נגד הנהג השני וחברת הביטוח שלו (אם הוא אחראי לתאונה).

ומה קורה אם אדם נפגע כהולך רגל מרכב חסר ביטוח או נוסעים נפגעו ברכב לא מבוטח ? במקרה כזה הם יתבעו את קרנית. למידע נוסף ראו תאונה ללא ביטוח חובה.

עד מתי יש לתבוע את חברת הביטוח

התביעה תתיישן תוך 7 שנים מיום התאונה. במקרה של קטינים ספירת 7 השנים מתחילה מעת שהקטין מגיע לגיל 18. כלומר התביעה תתיישן שיגיע לגיל 25. אם התביעה תתיישן לא תוכלו לקבל פיצוי. נדגיש שרק הגשת תביעה לבית משפט עוצרת את ההתיישנות. שליחת מכתב לחברת הביטוח ואף קבלת הצעה לפיצוי אינם עוצרים את ההתיישנות!

היזהרו מחוקרים פרטיים

לאחר שהוגשה תביעה לבית משפט (ולעיתים לפני כן) חברת הביטוח תשלח חוקר פרטי על מנת לבדוק את נסיבות התביעה. יתכן שהחוקר יעקוב אחריכם וינסה לצלם אתכם מבצעים פעולות פיזיות. לאחר מכן חברת הביטוח תציג את סרטון הווידאו לבית המשפט על מנת להוכיח שהתאונה לא גרמה לכם למגבלה כלשהי. על כן, שימו לב והימנעו מביצוע פעולות מאומצות או ספורטיביות. בנוסף אם החוקר פונה אליכם אל תשתפו אתו פעולה והפנו אותו לעורך הדין שלכם.

קביעת גובה הפיצוי

לאחר ניהול המשפט בית משפט יקבע את גובה הפיצוי שתקבלו. בשלב הראשון בית משפט יקבע מה גובה הנכות הרפואית שנגרמה לכם בתאונה. בית המשפט יסתמך במידה רבה על חוות הדעת של מומחה בית המשפט. קביעת גובה הפיצוי תלויה בפרמטרים שונים. בית משפט יבדוק מה היה השכר שהרווחתם לפני התאונה.

על-כן, אם הייתה לכם ירידה בשכר לפני התאונה יש להסביר את הסיבה לבית המשפט ולשכנע אותו להתחשב בשכר הגבוה שהרווחתם לפני כן. אם עבדתם במספר מקומות עבודה כמובן שיש להציג את כל תלושי השכר. לאחר מכן, בית המשפט ישקלל את הנכות שנותרה לכם בשכר. התוצאה תהווה את בסיס החישוב לקביעת הפסדי השכר שנגרמו לכם עקב התאונה וייגרמו בעתיד.

בנוסף בית משפט יפסוק לכם פיצוי בגין הכאב וסבל שנגרמו לכם בתאונה, הוצאותיכם הרפואיות, הוצאות עבור סיוע שקיבלתם ועוד. למידע מקיף בנושא חישוב הפיצויים ראו במאמר זה – חישוב הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

אם תאונת הדרכים היא גם תאונת עבודה אתם יכולים לקבל פיצוי גם מביטוח לאומי. אך לא ניתן לקבל פיצוי כפול. למרות זאת קיימת חובה להגיש תביעה לביטוח לאומי שאם לא כן יקזזו לכם את הכספים שהייתם אמורים לקבל מביטוח לאומי. חשוב גם לדעת מהו סדר הפעולות הנכון לבצע מול הביטוח הלאומי. לעיתים קביעת הנכות בביטוח הלאומי עשויה לחול גם על תביעתכם בבית המשפט. על כן מוטב להתייעץ ולא לפנות בתביעה עצמאית. למידע נוסף ראו תאונת דרכים בביטוח הלאומי.

סיכום המדריך לנפגע תאונת דרכים

אנו מקווים שמדריך זה סייע לכם. כמובן שנושא תאונות הדרכים הינו רחב יותר. לכן, חשוב שייצג אתכם עורך דין שמתמחה בייצוג נפגעי תאונות דרכים ולא עורך דין רגיל.
אתם מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות ולסיוע. התקשרו לטלפון 03-6952017 או מלאו טופס צור קשר.

דילוג לתוכן