מתי ניתן להגיש תביעה

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

עורך דין יואב רונקין

תאונות, לצערנו, מתרחשות מדי יום, במקומות שונים ובנסיבות שונות. תאונות יכולת להתרחש במקומות ציבוריים, כגון מעידה עקב קיומו של בור או מרצפת בולטת ברחוב, והן במקומות פרטיים כגון החלקה בקניון או בבריכה. נשאלת השאלה מתי ובאילו נסיבות יטיל בית משפט אחריות על בעל השטח בו אירעה התאונה.

ניתן לומר בהכללה כי בית משפט לא יטיל אחריות כל עוד המפגע הינו סביר ביחס לאמצעים אשר דרושים על-מנת למנוע את קיומו של המפגע. כך למשל, עירייה אשר שולטת על שטחים נרחבים אינה מסוגלת למנוע קיומו של כל סדק במדרכה או הפרש גבהים מינימלי אשר עלול להוות מכשול לעוברי אורח.

 

מתי אם כן, ניתן יהיה להטיל אחריות על בעל השטח?

אין לשאלה זו תשובה חד משמעית אך ניתן לומר כי ככל שהמפגע הינו בולט יותר כך גובר הסיכוי שבית משפט יפסוק כי בעל השטח הינו אחראי לתאונה. שיקול נוסף כאמור להטלת אחריות הינו מהם האמצעים אשר היו נחוצים לצורך מניעת המפגע ביחס לתוצאות התאונה.

כך למשל, מידת האחריות של עירייה אשר אומרה לשלוט על שטחים נרחבים עשויה להיות שונה ממידת האחריות של בעל חנות או קניון ששולט על שטח מצומצם יחסית ויש באפשרותו למנוע קיומם של מפגעים בצורה טובה יותר. כמו כן, ככל שהפעילות שהנפגע אמור לבצע הינה מסוכנת יותר כך יידרש בעל השטח להשקיע משאבים גדולים יותר על-מנת למנוע או לצמצם את הסיכון לתאונה. 

על כן, עיריות יימצאו אחריות לתאונות אשר התרחשו בשטחן כאשר המפגע היה בלתי סביר כגון עקב בורות, מרצפות שבורות וכיוצ"ב. מצד שני, ככל שהמפגע בולט יותר, עשוי בית משפט לקבוע כי לנפגע אשם תורם שכן היה עליו להבחין במפגע.

 

מהו אשם תורם?

בתי המשפט נוטים לייחס אשם תורם (לעיתים מכונה כרשלנות תורמת) לאדם שנפגע בתאונה אם הוא אשם במידה מסוימת לקרות התאונה. כאשר בית משפט מייחס לנפגע אשם תורם כאמור, אזי מהפיצוי שלו זכאי הנפגע מנכה בית משפט את האחוז שלדעתו בו אשם הנפגע. בית משפט עלול לייחס אשם תורם כאשר היה על הנפגע להבחין במכשול או שהוא הסתכן מרצונו. מידת אחוז האשם התורם תלויה כאמור במידת חוסר הזהירות של הנפגע. 

לשם הדוגמא, משרדנו טיפל בתיק של אישה אשר נפצעה עקב החלקה במרכז קניות מרטיבות במרצפות. במקרה זה מסכום הפיצוי ששולם לנפגעת לא נוכה אשם תורם שכן לא ניתן היה להבחין ברטיבות ולא היה על הנפגעת לצפות קיומה של הרטיבות.

 

מה לעשות לאחר התאונה?

אנו ממליצים לאדם אשר נפגע בתאונה לפעול כדלקמן.

  • לבקש מעוברי אורח אשר צפו בתאונה את פרטיהם (שם, כתובת, ומספר טלפון). על הנפגע מוטל הנטל להוכיח את מקום התאונה ואת קיומו של המפגע ועדים עשויים לסייע בכך.
  • לצלם את מקום התאונה ואת המפגע (אף לאחר מספר ימים).
  • בכל פנייה למוסד רפואי יש לפרט את סיבת התאונה (בתי המשפט מייחסים משקל רב לרישומים הרפואיים).
  • להתייעץ עם עורך דין נזיקין המתמחה בתחום בטרם נקיטת הליך כלשהו.

 

הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו בכל שאלה נוספת. 

למאמרים נוספים: כיצד מחושב סכום הפיצוי במקרה של תאונה.

 

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום
ונשמח לעמוד לרשותכם