עורך דין תביעות ביטוח מסחרי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

עורך דין תביעות ביטוח מסחרי מייצג עסקים בתביעות ביטוח. משרדנו מתמחה בתביעות ביטוח, אשר לתחום זה ענפים והסתעפויות רבות. בתוך כך אחד המשמעותיים והייחודיים שבהם הוא הענף המסחרי, הבוחן תביעות ביטוח מסחרי ומסייע בניסוח של ביטוחים מסחריים לחברות שונות.  

עורך דין תביעות ביטוח מסחרי – היבט כללי

בהתאם לכך, נכתב מאמר זה על מנת לפרסם סוג זה של ביטוחים מחד על מנת לסייע לחברות ולבעלי עסקים להבין את אפשרויות הביטוח הגלומות עבור בית העסק שלהם מחד, ובמקביל להסביר על החלק המשפטי בניסוח פוליסות אלו ובליטיגציה המשפטית הנדרשת לעיתים כאשר ישנה מחלוקת עם חברות הביטוח. 

מאמר זה

מאמר זה יחולק לשניים, בחלקו הראשון של מאמר זה אנו נפרט בקצרה אודות חשיבות ביטוח מסחרי והמקרים בהם יש להפעילם. בחלקו השני נפרט מה תפקידו של עורך דין במסגרת ביטוח מסחרי, וכן אודות האופן בו לפעול כאשר בוחרים עורך דין מסוג זה כאשר זקוקים לו. 

מה זה ביטוח מסחרי?

ביטוחי מסחרי הינו ביטוח ייחודי אשר מיועד לחברות ועסקים שונים. ביטוח זה מגוון למדי ולרוב הפוליסות מותאמות באופן אישי לחברה העומדת על הפרק. הפוליסה נועדה להגן מפני התממשותם של אירועים שונים אשר יגרמו לחברה להרוויח פחות כסף בשל התממשות האירוע. מאחר שכל חברה הינה ייחודית, ושונה מאחרות בתחומי עיסוקה ובסכנות להן היא חשופה ביחס לחברות אחרות, כך גם הפוליסות הינן אישיות ומותאמות לצרכי הלקוח. יחד עם זאת, קיימים מס' סוגי פוליסות כגון פוליסות קבלנים, בית עסק, אחריות המוצר, אחריות דירקטורים וכיוצ"ב.

אירועים אלו הינם מגוונים

כפי שאירועים אלו הינם מגוונים, כך גם הכיסויים הנפוצים בפוליסות מסוג זה. כך למשל אחד הכיסויים הנפוצים ניתן לרכוש פוליסות כהגנה מפני פריצות סייבר אשר יכולים לחשוף לדליפת מידע מהותי, נזק תדמיתי ואף להפסדים כספיים ישירים. הגנות חלופיות יכולות להיות מפני שריפות של בית העסק, תקלות במכונות אשר יש להן תפקיד מכריע בחברה, הרעה במצב של עובדים ספציפיים להם תפקיד קריטי בחברה וכיוצא בזה.

כל חברה בהקשר זה בקיאה בסיטואציות ובסכנות הייחודיות לה אשר היא תהיה מעוניינת לבטח את עצמה כנגדם ולפעול בהתאם.  

 

הסיבה המרכזית

הסיבה המרכזית לכך שמקרים אלו צפויים להיות מורכבים משפטית נעוצה בכך שכל פוליסה בסוג זה של הפוליסות הינה ייחודית לסיכונים של אותה חברה, ובהתאם לכך לא כל סיכון נכלל בתוך אותה פוליסה. לכן באופן טבעי כל פעם שישנו מאורע אשר בגינו צריך להפעיל את הפוליסה מדובר במקרה ייחודי לפוליסה האמורה, דבר אשר יכול בסבירות גבוהה לגרום למחלוקות בין החברה לבין חברת הביטוח.

מתי אנו זקוקים לעורך דין מומחה

משום ייחודיות כל פוליסה כאשר מדובר בביטוח לצרכים מסחריים, ישנם 2 שלבים בהם אנו נזדקק לעורך דין הבקיא בתחומים אלו, והם כדלקמן:

ייעוץ בעת ניסוח הפוליסה

כאשר אנו מעוניינים לקחת פוליסה מסחרית בעבור החברה אשר אנו מנהלים או שבבעלותנו, עלינו להתייעץ עם עורך דין אשר בקיא בדיני הביטוח המסחרי, על מנת שיוכל להסביר עבורנו את הסיכונים להם החברה חשופה בשגרה, מהן מגבלות הפוליסה ומהם הדגשים אשר עליהם לשים לב בעת כריתת חוזה הביטוח הרלוונטי. 

חשוב להכיר

ייעוץ זה הוא חשוב מאין כמוהו מאחר שהוא יכול לסייע בחברה בעתות משבר משום שהפוליסה תהיה מתאימה יותר לצרכי החברה ובעלת ניסוחים בהירים המסייעים לחברה לעמוד על שלה ולקבל את כספי הפוליסה במהירות כאשר היא בסיטואציה כלכלית מורכבת וללא ליטיגציה כלכלית מורכבת.

כאשר צריך להפעיל את הפוליסה ולקבל פיצוי

המקרה הנפוץ והמשלים למקרה הקודם, הוא מקרה  בו אנו, כבעלי החברה, מעריכים כי המאורע בגינו הפוליסה צריכה להיות מופעלת בעוד חברת הביטוח חולקת עלינו. בהתאם לכך אנו נזדקק לעורך דין אשר יפעל לקידום האינטרסים שלנו על מנת לגרום להפעלת הפוליסה ולנהל במידת הצורך את ההליכים המשפטיים הנדרשים במקרים אלו.

תביעות אישיות בחברות מסחריות

סוגיה ייחודית אותה יש להכיר היא היכולת של האישיים המרכזיים בחברה, קרי מנהלים ודירקטוריון, לבטח עצמם מפני תביעות אישיות עקב נזקים אשר נגרמו לצדדי ג'. 

בסיטואציות מסוימות ניתן לתבוע את מנהלי החברה בגין פעילותם. דבר אשר מסכן וחושף את אותם אנשים בתביעות של כספים רבים מצד בעלי עניין שונים בחברה כמו בעלי מניות ונושים. סיכון אפשרי למדי כאשר החברה הפסידה כספים, ואותם בעלי עניין מחפשים אשמים אשר ישלמו את המחיר בגין הסיטואציה. בהתאם לכך, ישנה אפשרות לבטח את המנהלים בביטוח אישי אשר יגן מפני סיכונים אלו לפחות באופן חלקי.  

לכן, גם למנהלי החברה מומלץ להתייעץ עם עורכי דין ולבחון את היכולת שלהם לקחת פוליסה הן כחלק מהחברה והן באופן עצמאי אשר יגן עליהם מפני סיכונים פוטנציאלים.

מה החשיבות של עורך דין במצבים אלו?

עורך דין הבקיא ברזי הביטוח המסחרי, הוא עורך דין אשר מחד בקיא בדיני חוזה הביטוח ובמקביל בקיא בדיני החברות ובניואנסים הייחודים להם. עורך דין בעל ניסיון רב בתחומים אלו, ידע לזהות ניסוחים מעורפלים אשר יהיו סלע מחלוקת בעתיד עוד טרם כריתת החוזה ולתקן אותם על מנת למנוע בעיות בעתיד וכן להבהיר ללקוח שלו מהם הסיכונים של הפוליסה דבר אשר יאפשר לחברה להתנהל בצורה נכונה תוך מודעות לסיכון אותו היא לוקחת, דבר הכרחי לחברה בריאה.

עורך הדין בקיא בדיני התאגידים

הסיבה לכך שאנו מדגישים כי יש צורך לכך שעורך הדין יהיה בקיא בדיני התאגידים ולא רק בדיני הביטוח, זאת על מנת שהוא ידע להבחין מתי ישנה סכנת חשיפה אישית לדירקטוריון ומנהלי החברה, מתי ניתן להפעיל את הפוליסה וכדומה. דברים הדורשים בקיאות גם בדיני החברות ולא רק בתחום הביטוחים.

עורך דין עם ניסיון בייצוג בבית משפט

כמו כן, לעורך דין זה צריך להיות ניסיון בייצוג בבית משפט לתביעות מול חברות הביטוח, על מנת שיוכל לתת לא רק טיפול מונע אלא גם טיפול לאחר מעשה. יש צורך בניסיון בהתדיינות מול חברות הביטוח משום שסכסוכים אלו נוטים להגיע פעמים רבות לבתי משפט כאשר הצדדים אינם מוצאים את עמק השווה.

ליווי לאורך כל התקופה ע"י עורך דין תביעות ביטוח מסחרי

ישנה גם חשיבות לכך שעורך הדין ילווה את החברה לאורך התקופה ולא רק בתקופת המשבר. כמו כן, שהוא יכיר את הפוליסה ויוכל לספק ייעוץ לחברה בטרם היא עושה מהלכים משמעותיים מתוך היכרות מעמיקה עם הפוליסות של החברה ועם החברה.

יתרון משמעותי נוסף עורך דין תביעות ביטוח מסחרי

יתרון משמעותי נוסף לכך שעורך הדין ילווה לאורך תקופה את החברה המבוטחת היא היכולת שלו לציין עם תחילת האירוע אשר בגינו מעוניינים להפעיל את הפוליסה, הינו באיסוף הראיות. עורך הדין יכול להמליץ ללקוח עם תחילת האירוע אילו מסמכים להשיג. כגון  דוחות משטרה, נתונים רפואיים וכדומה על הלקוח לאסוף ולשמור לצורך ליטיגציה אפשרית מול חברות הביטוח. כמו כן, עורך הדין יכול להפנות ולהמליץ ללקוח למומחים אשר יתנו לו חוות דעת מומחה במידת הצורך בנוגע לתחום אשר רלוונטי לתחום, כמו חוות דעת רפואיות, חוות דעת של מומחים בתחום הסייבר וכדומה.

סיכום והמלצות

לסיכום, הביטוח המסחרי הינו ביטוח מרכזי לו חשיבות גדולה בכל חברה בין אם קטנה ובין אם ענקית בגודלה. פוליסות מסחריות הינן פוליסות המותאמות לכיסויים בהם החברה מעוניינת על מנת לבטח את עצמה מול סיכונים אפשריים אותה היא חוזה כפוטנציאל מסוכן אפשרי לפגיעה ברווחיה של החברה בעתיד. בהתאם לכך מדובר בפוליסות ייחודיות המותאמות לצרכי הלקוח. 

חשיבות הפוליסה

חשיבות הפוליסה נעוצה בכך שהלקוח יבין בדיוק מה הם הכיסויים הקיימים ובכך היא מאפשר לחברה לתכנן את צעדיה בצורה נכונה ולתכנן מערך של סיכונים מול סיכויים אשר הינם מדויקים ככל האפשר.

המצלצה שלנו

לשם כך נדרש עורך דין בעל ניסיון ומיומנות בביטוח מסחרי אשר יוכל לסייע מראש בניסוח חוזה הפוליסה אך גם בעת הצורך יוכל לסייע בליטיגציה הנדרשת בבתי המשפט על מנת לקבל את הפיצויים להם היא זכאית כאשר לדעת הלקוח המאורע הנדרש התממש. 

לייעוץ עם עורך דין ביטוח בנוגע לביטוח מסחרי, צרו קשר בטלפון 03-6952017.

דילוג לתוכן