חיתום רפואי

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מהו חיתום רפואי ומתי נזדקק לחוות דעת מומחה של חתם רפואי ? אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה 03-6952017.

חיתום רפואי

הליך חיתום רפואי הוא הליך שחברת הביטוח מבצעת בו היא מקבלת פרטים מהמבוטח באשר לעברו ומצבו הרפואי. הליך החיתום נועד לצמצם את הסיכון שחברת הביטוח לוקחת על עצמה. באמצעות הליך החיתום חברת הביטוח יכולה לדחות את מי שמבקש להתקבל לביטוח, להחריג מחלות, פגיעות או איברים מהפוליסה או לייקר את הפרמיה.

הצהרת בריאות – שאלון רפואי

החיתום הרפואי מתבצע באמצעות הצהרת בריאות שמבקש הביטוח נדרש למלא. אלו שאלות יכללו בשאלון הרפואי ? יש שני סוגים של הצהרות בריאות. הצהרת בריאות מקוצרת והצהרת בריאות ארוכה. בהצהרת הבריאות המקוצרת חברת הביטוח תשאל מס' קטן של שאלות כלליות שביניהן האם אושפזתם בשנים האחרונות, האם אתם סובלים ממחלות כרוניות או נוטלים תרופות באופן קבוע. הצהרת הבריאות הארוכה תכלול גם רשימה של מחלות שלצידן תצטרכו לסמן האם סבלתם מהן בעבר או האם אתם חולים בהן היום. בנוסף השאלון יכלול שאלות באשר לנתונים אישיים והרגלים כגון גיל, משקל, עישון, שתיית אלכוהול וכיוצ"ב.

מסירת מידע מוטעה בהצהרת הבריאות

לאחר שקרה מקרה הביטוח חברת הביטוח תבדוק את הצהרת הבריאות וכן תזמין את תיקיו הרפואיים של המבוטח מהמוסדות הרפואיים. אם המבוטח מסר מידע כוזב בהצהרת הבריאות חברת הביטוח עלולה לדחות את תביעתכם. מכאן החשיבות למלא את הצהרת הבריאות בצורה מדויקת. לעיתים המבוטח מילא את הצהרת הבריאות באופן נכון שלא באשמתו. יתכן שסוכן הביטוח אשר קרא בפניו את השאלון וסימן במקומו "קפץ" על חלק מהשאלות, יתכן שחלק מהשאלות לא היו ברורות. כך למשל המבוטח נשאל האם סבל בעבר מבעיה נוירולוגית (עצבית). יתכן שהמבוטח חלה במחלה כלשהי בעבר אך לא ידע שמדובר בבעיה נוירולוגית ולכן השיב לשאלה בשלילה. במקרים מסוג אלו ניתן יהיה להתמודד עם דחיית התביעה בבית המשפט.
ככלל, החוק מגביל את חברות הביטוח בניסיונן לדחות תביעה עקב אי גילוי וקיימים מקרים בהם שבהם תביעתו תתקבל למרות שלא מילא נכונה את הצהרת הבריאות. למידע נוסף איך להתמודד עם דחיית תביעה עקב אי גילוי ראו כאן.

חוות דעת של חתם רפואי

אחת הדרכים להתמודד עם דחיית תביעה של חברת ביטוח עקב הפרה של חובת הגילוי בהצהרת הבריאות היא להגיש חוות דעת של חתם רפואי. באמצעות חוות דעת זאת ננסה להוכיח שגם אם המבוטח היה מצהיר על מחלתו בהצהרת הבריאות הוא היה מתקבל לביטוח באותם תנאים. לחילופין לעיתים החתם יקבע שהמבוטח היה מתקבל לביטוח בפרמיה גבוהה יותר. במקרה כזה, ניתן לציין בכתב התביעה כסעד חילופי שיש לפסוק למבוטח את סכום הביטוח באופן יחסי לגובה הפרמיה. למשל אם סכום הביטוח הנו מיליון ₪. עקב הצהרת הביטוח הלא נכונה גבו מהמבוטח פרמיה של 100 ₪. לו היה המבוטח ממלא את הצהרת הבריאות באופן נכון חברת הביטוח הייתה גובה פרמיה של 200 ₪. לכן כטענה חילופית נטען שיש לחייב את חברת הביטוח בתשלום של חצי מיליון. כמובן שיש להתייעץ טרם הגשת תביעה עם עורך דין ביטוח.

אם אתם זקוקים לייעוץ אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר בטלפון 03-6952017, או בטופס צור קשר.

דילוג לתוכן