ביטוח חסר

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מה זה ביטוח חסר ?

ביטוח חסר המכונה גם תת ביטוח הוא מצב ששוויו של הנכס המבוטח נמוך מסכום הביטוח. במצב זה תפצה המבטחת את המבוטח בגין הנזק שנגרם לו באופן יחסי. למשל, אם המבוטח ביטח תכולת עסק בסכום ביטוח של 200,000 ש"ח, הנזק הנו 100,000 ש"ח ושווי התכולה האמיתי הוא 400,000 ש"ח, חברת הביטוח תפצה את המבוטח בסכום של 50,000 ש"ח בלבד.

מבוטחים צריכים להיות ערים לנקודה זו ולוודא מה השווי הנכון של הנכס המבוטח ולבטחו בהתאם.

הפוליסות הרלוונטיות

כאשר מדובר על ביטוח חסר הנושא עולה בפוליסות העוסקות בביטוח רכוש. לרוב מדובר בנזקים לתכולה של בית או עסק, פוליסת מבנה של בית או עסק. פוליסות לציוד מסחרי וכיוצ"ב. ניסיון לחסוך בפרמיה על-ידי הפחת שווי הנכס המבוטח יכול לעלות ביוקר במקרה של תביעה. לכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין ביטוח או עם סוכן ביטוח גם לפני הוצאת הפוליסה.

חברת הביטוח הפחיתה את הפיצוי עקב ביטוח חסר

אם אירע מקרה הביטוח וחברת הביטוח טוענת לביטוח חסר או תת ביטוח עדיין עומדים למבוטח מס' טענות על מנת להתמודד מול חברת הביטוח.

  • אלא אם כן נכתב אחרת בפוליסה, המועד הקובע לבדיקת שווי הנכס המבוטח הנו ביום הוצאת הפוליסה ולא ביום קרות מקרה הביטוח. לכם, אם שווי הנכס עלה מיום הוצאת הפוליסה יכול המבוטח לטעון כי יש להתעלם מעליית השווי ולקחת בחשבון את השווי ביום הוצאת הפוליסה בלבד. יצוין כי בחלק ניכר מהפוליסות מצוין כי יום קרות מקרה הביטוח הוא המועד לבדיקת שווי הנכס המבוטח.
  • הנטל להוכיח טענה של ביטוח חסר מוטלת על חברת הביטוח ולא על המבוטח.
  • אם הביטוח החסר נגרם עקב רשלנות חברת הביטוח אזי אין לקבל טענה זו. כך למשל, אם חברת הביטוח שלחה שמאי או סוקר אשר לא העריך נכונה את שווי הנכס המבוטח היא אינה יכולה לטעון לביטוח חסר.
  • בביטוח דירות הטענה לא תתקבל.

 

קיימות טענות נוספות אשר ניתן לטעון כנגד חברת הביטוח כאשר מועלית טענה של ביטוח חסר. לכן מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות ביטוח.

נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה  –  03-6952017.

אני מזמין אתכם ליצור עימנו קשר עוד היום
ונשמח לעמוד לרשותכם

דילוג לתוכן